( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Hedef Boy

Hedef Boy Nedir?

Hedef Boy, bebeklerimizin ya da çocuklarımızın ulaşacağı boyun tahmini olarak değeridir. Çocuklarımızın ulaşacağı hedef boy annenin ve babanın boyuna yani genetik faktörlere bağlılık göstermektedir.

hedef boy hesaplama

Boy kısalığı problemi yaşayan insanlarda istatistiksel olarak en sık karşımıza çıkan neden yapısal ve ailevi boy kısalıklarıdır. Yapısal olarak boy kısalıklarını değerlendirirken ergenlik ve kemik yaşı gibi faktörler önemsenir. Aile boyu yani hedef boy hesaplamalarında ise anne ve babanın boyu ön plana çıkmaktadır.

Hedef Boy Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hedef boy ya da başka bir deyişle ideal boy hesaplaması yüzde 80 lere varan doğruluk değerine sahiptir. Erkek ve kız çocuklarında farklı hesaplama yöntemleri kullanılır.

Kız Çocuklarında Hedef Boy Hesaplama

Kız çocuklarında baba boy uzunluk değerinden 13 çıkarılarak anne boy değerine eklenir. Daha sonra çıkan sonuç ikiye bölünerek ideal boy bulunmuş olur. Örnek verecek olursak :

Çocuğumuzun boyu : 110 cm

Annesinin boyu : 170 cm

Babasının boyu : 180 cm ise bu durumda hesaplama şöyle yapılır:

(180 – 13 ) + 170 = 337.  –>  337/2 =168.5 cm 

Çocuğumuzun tahmini olarak varacağı boy 168.5 cm olarak belirlenmiştir.

Erkek Çocuklarda Hedef Boy Hesaplama

Erkek çocuklarında anne boy uzunluk değerine 13 eklenerek baba boy değerine eklenir. Daha sonra çıkan sonuç ikiye bölünerek ideal boy bulunmuş olur. Örnek verecek olursak :

Çocuğumuzun boyu : 110 cm

Annesinin boyu : 170 cm

Babasının boyu : 180 cm ise bu durumda hesaplama şöyle yapılır:

(170 + 13 ) + 180 = 363.  –>  363/2 =181.5 cm 

Çocuğumuzun tahmini olarak varacağı boy 181.5 cm olarak belirlenmiştir.

Bu hesaplamaların dışında tıbbi olarak boy hesaplamalarında The Roche Wainer Thissen (RWT) metodu ve The Tanner Whitehouse (TW) yöntemleri de kullanılmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın