Hedef Boy Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hedef Boy Nedir?

Hedef Boy, bebeklerimizin ya da çocuklarımızın ulaşacağı boyun tahmini olarak değeridir. Çocuklarımızın ulaşacağı hedef boy annenin ve babanın boyuna yani genetik faktörlere bağlılık göstermektedir.

hedef boy hesaplama

Boy kısalığı problemi yaşayan insanlarda istatistiksel olarak en sık karşımıza çıkan neden yapısal ve ailevi boy kısalıklarıdır. Yapısal olarak boy kısalıklarını değerlendirirken ergenlik ve kemik yaşı gibi faktörler önemsenir. Aile boyu yani hedef boy hesaplamalarında ise anne ve babanın boyu ön plana çıkmaktadır.

Hedef Boy Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hedef boy ya da başka bir deyişle ideal boy hesaplaması yüzde 80 lere varan doğruluk değerine sahiptir. Erkek ve kız çocuklarında farklı hesaplama yöntemleri kullanılır.

Kız Çocuklarında Hedef Boy Hesaplama

Kız çocuklarında baba boy uzunluk değerinden 13 çıkarılarak anne boy değerine eklenir. Daha sonra çıkan sonuç ikiye bölünerek ideal boy bulunmuş olur. Örnek verecek olursak :

Çocuğumuzun boyu : 110 cm

Annesinin boyu : 170 cm

Babasının boyu : 180 cm ise bu durumda hesaplama şöyle yapılır:

(180 – 13 ) + 170 = 337.  –>  337/2 =168.5 cm 

Çocuğumuzun tahmini olarak varacağı boy 168.5 cm olarak belirlenmiştir.

Erkek Çocuklarda Hedef Boy Hesaplama

Erkek çocuklarında anne boy uzunluk değerine 13 eklenerek baba boy değerine eklenir. Daha sonra çıkan sonuç ikiye bölünerek ideal boy bulunmuş olur. Örnek verecek olursak :

Çocuğumuzun boyu : 110 cm

Annesinin boyu : 170 cm

Babasının boyu : 180 cm ise bu durumda hesaplama şöyle yapılır:

(170 + 13 ) + 180 = 363.  –>  363/2 =181.5 cm 

Çocuğumuzun tahmini olarak varacağı boy 181.5 cm olarak belirlenmiştir.

Bu hesaplamaların dışında tıbbi olarak boy hesaplamalarında The Roche Wainer Thissen (RWT) metodu ve The Tanner Whitehouse (TW) yöntemleri de kullanılmaktadır.

https://doktordanhaberler.com/boy-uzamasi-icin-hangi-bolume-gidilir/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın