Gebelerde Şeker Testi Ne Zaman Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Gebelerde şeker testi olarak bilinen Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT), gebelerin vücudunun şeker ile nasıl başa çıktığını görebilmek amacıyla uygulanır. Şeker içirilir ve vücudun tepkileri kan testi yapılarak anlaşılmaya çalışılır.

Gebelik sürecinde gebelik testinin yani B-HCG’nin pozitif çıkmasından sonra ilgili kişilerin aile hekimlerine bildirim yapılır. Aile hekimleri gebeleri aile sağlığı merkezine çağırarak gebe tespit dosyası oluştururlar. İşte gebenin tam takip süreci bu noktada başlar.

Gebelik dosyası oluşturulduktan sonra risk faktörü olmadığı sürece hemen hemen tüm gebelere 4 kere rutin izlem yapılır. Her izlemde muayene ve tetkik edilir. İlk izlem yapıldıktan sonra 16. haftadan itibaren kişilerin 1.doz tetanoz aşılaması yapılır.

Gebelikte tetanoz aşıları kaç yıl boyunca korur?

Gebelerde Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Genelde 22 ve 23. haftalarda gebeler aile hekimleri tarafından 24. haftada OGTT yani şeker testi yapılmak üzere aile sağlığı merkezine davet edilirler. Şeker testinin normal olarak yapılması için 4 hafta süre vardır. Özetle:

Hamilelikte OGTT ya da şeker yükleme testi 24. ile 28. haftalar arasında yapılır. (50 gr Oral Gukoz Testi)

gebelikte ogtt ne zaman yapılır
Gebelikte şeker testi uygulaması.

Bu durum daha önce şeker hastalığı veya gebelikte şeker hastalığı ile tanışmamış kişiler için geçerlidir. Hali hazırda diyabeti olan veya önceki gebeliklerinde şeker hastalığıyla tanışmış hastalar için farklı prosedürler uygulanabilir.

Bu konuyla alakalı olarak aklınıza takılan soruları konu altıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarını bekliyorum. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın