Flüktüasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Flüktüasyon Nedir?

Flüktüasyon, tıp biliminde dalgalanım, dalga duygusunun alınması anlamına gelen bir terimdir. Tıp dilinde sık sık kullanılmaktadır. Hemen örnekler vererek konuyu açıklığa kavuşturalım. Siroz hastalığında bazı hastalarda göbek bölgesinde asit birikimi olur. Bu aside sağ taraftan bir dokunuş yapıldığında göbeğin üzerinde bir dalganın gidip geldiğini görürsünüz. İşte flüktüan hareket tam da budur.

flüktüasyon nedir
Flüktüasyon tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir.

Flüktüasyonis tipindeki bir hareketi bir kere gördüğünüz zaman bir daha unutmazsınız. Hasta başı muayenelerde flüktüasyon bakılır ve pozitif olarak tespit edilirse fluktuasyon alındı denilir. Başka bir örnek vermek gerekirse Ampiyema Nesesitatis varlığında göğüs duvarında dalgalı hareket eden kitle şeklinde yapılar görülür.

Özetlemek gerekirse vücudun herhangi bir bölümünde yer alan şişliğe parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda bir dalga oluşması, dalganın karşı uca gitmesi ve tekrar başladığı noktaya dönmesi durumuna flüktüasyon adı verilir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın