Fibrilasyon: Kalp Ritminin Dans Etmesi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fibrilasyon Nedir?

Fibrilasyon, tıp dünyasında düzensiz ve hızlı uyarılara neden olan patolojik bir durum olarak bilinmektedir. Temel olarak kalp atışlarının düzenli bir şekilde kasılmasından ziyade düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde kasılması durumunu izah eder. Derhal düzeltilmezse kalbin kanı vücuda pompalama yeteneğinde bozulmaya sebebiyet verebilir. Bu durumda da hayatı tehdit edici bir hal alabilir. Farklı türleri vardır.

TürEtkilenen BölgeBelirtiler
Atriyal fibrilasyonKalbin kulakçıklarıDüzensiz kalp atışı, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma şeklinde çoğaltılabilir.
Ventriküler fibrilasyonKalbin karıncığıDüzensiz ve hızlı kalp atışı, bilinç kaybı şeklinde çoğaltılabilir.

Bu terimle alakalı merak ettiğiniz hususları altta yer alan yorumlar bölümüne yazmanız halinde cevaplayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın