Erken Neonatal Bebek Ölüm Hızı Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bebek Ölüm Hızı Nedir?

Bebek Ölüm Hızı, bir toplumda genel olarak çocuk sağlığı ve verilen genel sağlık düzeylerinin değerlendirilmesi maksadıyla sıkça kullanılan genel bir ölçüttür. Bakılan sağlık düzeyleri ve bunlara yönelik verilen hizmetlerin en başarılı şekilde değerlendirilmesi için kullanılmaktadır.

bebek olum hizi

Erken Neonatal Bebek Ölüm Hızı Hesaplama

Bebek ölüm hızları ölümün olduğu döneme göre alt gruplara ayrılarak incelenmelidir.

Erken Neonatal Bebek Ölüm Hızı[ Canlı doğan ve ilk 7 gün içinde ölen bebek sayısı / Toplam canlı doğum sayısı ] x 1000

https://doktordanhaberler.com/perinatal-bebek-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/gec-neonatal-bebek-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/post-neonatal-bebek-olum-hizi/

https://doktordanhaberler.com/bebek-olum-hizi/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın