Perinatal Bebek Ölüm Hızı Nasıl Hesaplanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Perinatal Bebek Ölüm Hızı Nedir?

Perinatal Bebek Ölüm Hızı, anne sağlığı düzeylerini ve doğum öncesi dönemde yeterli bakımın yapılıp yapılmadığını değerlendiren bir ölçüttür. Bu dönemler yaşanan riskli durumlar hem bebek doğduktan sonraki günleri hem de intrauterin dönemde bebeğin sağlığını kötü etkiler.

perinatal bebek olum hizi

Perinatal Bebek Ölüm Hızı Hesaplama

Bu ölçütün bir formülü vardır ve buna göre hesaplanmaktadır.

Perinatal Bebek Ölüm Hızı

[1 yılda ölü ve canlı doğup ilk 7 gün içinde ölen bebek sayısı / Toplam canlı ve ölü doğum sayısı ] x 1000


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın