Endoftalmi Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Endoftalmi Nedir?

Endoftalmi, vitröz humoru, retinanın ve koroidin bulunduğu göz içi boşluğun bakteriyel olarak enfeksiyona uğramasına verilen isimdir. Oldukça nadir görülür ancak ortaya çıktığında müdahale edilmesi gereken acil bir durumdur.

endoftalmi nedir
Endoftalmi, göz içi alanların enfeksiyonuna verilen isimdir.

Endoftalmi Türleri

Endojen ve ekzojen olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Ekzojen türü göz cerrahisi, yabancı cisimler ve gözün penetran yaralanmalarının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Endojen türü ise bakterilerin uzaktaki bir enfeksiyon kaynağından kan dolaşımı yoluyla yayılımı sonucu ortaya çıkar.

Endoftalmi Nedenleri

 1. Bakteriler
 2. Mantarlar
 3. Virüsler
 4. Parazitler

Endoftalmit Belirtileri

 • Görme bozuklukları
 • Göz ağrısı
 • Konjuktival şişme
 • Hipopiyon
 • Korneal ödem
 • Vitreus iltihabı
 • Keratit

Endoftalmi Tedavisi

Temel olarak antibiyotiklerin göze veya vitreusa doğrudan enjekte edilmesi ve ardından topikal antibiyotik uygulaması yapılır. Vitrektomi, kortikosteroidler ve dekonjestanlar tedavide yardımcıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın