Hipopiyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Hipopiyon Nedir?

Hipopiyon, camera vitrea bulbi ya da gözün ön odasında irin birikmesi manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak beyaz kan hücresi adını verdiğimiz ve WBC olarak kısalttığımız hücreler birikim gösterirler. Endoftalminin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Hemen görseli dikkatlice inceleyiniz.

Hypopyon annotated. JETem 2019
Görselde wbc birikmesini görmektesiniz.

Bu terim ile ilgili olarak merak ettiğiniz hususları alt tarafta yer alan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın