Empirik ve Ampirik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Empirik, Ampirik Nedir?

Empirik ve ampirik kelimeleri tıp biliminde sistematik mantığa dayalı uygulamalar yerine gözlem ve deneyime bağlı uygulama anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde çok sayıda vaka gören deneyimli doktorlar ampirik tedavi metotlarını sıkça kullanmışlardır. Daha az deneyimli doktorlar ise standardize edilmiş sistematik tanı kılavuzları yardımıyla tanı koyma eğilimindedir. Temel olarak her iki yöntem kullanılarak aynı teşhise varılabilir ancak sistematik mantık her zaman bir adım öndedir.

Bu konu hakkında merak ettikleriniz ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın