Ekzofitik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ekzofitik Nedir?

Ekzofitik, dışa büyüyen,dışa doğru büyüyen anlamında kullanılmaktadır.ekzofitik nedir

Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir.

Şekildeki resimde böbrek üzerinde dışa doğru balonlaşmış bir sıvı dolu kit görülmektedir.İşte bu kiste ekzofitik kist diyebiliriz.Çünkü dışa doğru balonlaşmıştır.

Yine yandaki resimde farklı bir böbrekte ekzofitik ne demektiraynı şekilde dışa doğru

balonlaşarak dolmuş ekzofitik özellikte bir yapı mevcuttur.

 

Kist Nedir? adlı yazımı okumak için tıklayınız.

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ekzofitik Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. merhaba bem47 YAŞINDAYIM SOL BÖBREKĞMDE 63MMÇAPLIEGZO FITIKUZANIMLIANAKOİK KİST SAĞ DA İSE24MMCAPLI ANEKOİKKORTİKALFORMASYONU NE YAPMAM GEREK AMELİAT GEREKİRMI SAYGILAR

  Cevapla
  • Merhaba benim ureterde 12×12 düzgün kontorlü nodül emarım da çıktı sistoskopi yapıldı hiç bişey bulamadılar ama yan ağrılarım var 3 gün önce ultrason çekildim başka hastanede ekzofitik 1 cm nodül var dendi napmaliyim kime inandığımı şaşirdim

   Cevapla
 2. Merhaba, sol böbrek üst polde 25mm çapında ekzofitik kist izlenmiş. Bu konuda ne yapılmalı? Ciddi bir hastalık mı acaba?

  Cevapla

Yorum yapın