Ekstrofi Vezikalis Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Ekstrofi Vezikalis Nedir?

Ekstrofi Vezikalis,her 30.000 kişiden birinde görülen,ürogenital sinüste ve etrafını kaplayan iskelet sistemindeki komplet ventral defektten kaynaklanan bir mesane hastalığıdır.Mesane dışarıdadır.

ekstrofi-vezikalis-nedir

Alt ve orta karın bölgelerinde mesanenin arka duvarı görülmekte ve mesane mukozasının kenarları cilt ile kaynaşmış durumdadır.Doğal olarak idrar dışarı doğru akmaktadır.

Pubik kemikler birbirinden ayrılmıştır ve bunun neticesinde femurlar dışa dönüktür.

Bu hastalarda ördek vari yürüyüş görülür.Rektus kasıda kaudalde iyice ayrışmıştır.

Ekstrofiya Vezikalis vakaları çoğunlukla Epispadias ile beraberlik göstermektedir.Nadir olarak inmemiş testis ile de beraberlik gösterebilir.

Bu hastalarda vajina ve anüs bölgeleri anterior lokasyonludur.İdrar yolu enfeksiyonları ve Hidronefrozlar sık görülmektedir.

Ekstrofi Vezikalis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide temel olarak şunlar hedeflenir :

  • Sakral osteotomi aracılığıyla posterior üretra,mesane ve karın duvarının kapatılması
  • Simfizis pubis in birbirine yaklaştırılarak kapatılması
  • Mesane boynu kontraksiyonu ve anti reflü operasyonları
  • Epispadiatik durum varsa ivedilikle onarılması
Ürogenital Sinüs Nedir? okumak için tıklayınız.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın