Ürogenital Sinüs Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Ürogenital Sinüs,kloaka ikiye bölündükten sonra üriner sistem tarafında oluşan boşluğa verilen isimdir. Bu sinüs içerisinde mezonefrik kanal bulunmaktadır.

urogenital-sinus-nedir

Gelişimin 7. haftasına kadar üro-genital sinüs ve mezonefrik kanal ayrı açıklıklar durumundadır ve mezonefrik kanalın açıklığı zamanla aşağı ve mediale doğru kaymaya başlar. Üreter tomurcuğunun açıklığı ise tam tersi bir biçimde yukarı ve laterale doğru kaymaya başlayacaktır.

Ürogenital Sinüs içerisinde 3 bölüm yer almaktadır. Bunlar Ventral, Pelvik ve Fallik bölümlerdir.Kadınlarda mesane ve üretranın tamamı erkeklerde ise üçte biri pelvik bölümden gelişmektedir. Erkeklerde kalan üçte ikilik bölüm ve kadınlarda kalan bölümlerde fallik bölümden gelişmektedir.

Ekstrofi Vezikalis Nedir? okumak için tıklayınız.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın