Düğme İliği Deformitesi

0
1103

Düğme İliği Deformitesi Nedir?

Düğme İliği Deformitesi, parmakların normal hareketlerini yapabilmesini sağlayan tendon adını verdiğimiz yapıların etkilenmesi sonucu oluşan bozukluğa verilen isimdir. Parmağın uç bölümü dışa doğru pozisyon almıştır. Boutonniere Deformitesi olarakta adlandırılan bu hastalığın tedavisi tespit edilince yapılmalıdır.

Düğme İliği Deformitesi Nedenleri Nelerdir?

Eğilmiş bir parmğa güçlü bir travma uygulanması düğme iliği deformitesinin nedenlerinden en sık görülenidir. Ayrıca romatoid artrit hastalığına yakalanan bireyler Boutonniere Deformitesi açısından oldukça fazla risk altındadır. Ekstansor tendonu etkileyebilecek her türlü travma bu deformitenin oluşmasına zemin hazırlar.

dugme iligi deformitesi

Yine basketbol, futbol ve voleybol gibi elin aktif olarak kullanıldığı sporlarda, sporcular risk altındadır.

Boutonniere Deformitesinin Belirtileri ve Bulguları

Düğme iliği deformitesi belirtileri parmakların yaralanmasını takip eden üç veya dört gün içerisinde ortaya çıkma eğilimindedir. Parmak orta ekleminin üst kısmında ağrı hissi oluşabildiği gibi parmaklarda hassasiyet ve elde genel bir ödemlenmiş görünümde oluşabilir.

Düğme İliği Deformitesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Etkilenen parmakların eskisi gibi tam fonksiyon olarak çalışmasını sağlamak amacıyla deformite tespit edilir edilmez tedaviye başlangıç yapılmalıdır. İlk etapta cerrahi tedaviler genelde tercih edilmezler. Konservatif olarak en iyi sonuçlar alınmaya çalışılır.

Düğme İliği Deformitesi Konservatif Tedavisi

  • Anti inflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.
  • Kortizon enjeksiyonları tedaviye yardımcıdır.
  • Splintler ve dinlenme önerilir.
  • Koruyucu bantlar ve araçlar önemlidir.

Ayrıca aktivite eğitimleride oldukça fazla önem arz etmektedir.

Düğme İliği Deformitesi Cerrahi Tedavisi

Konservatif tedaviden yarar görülmediği durumlarda cerrahi tedaviler ön plana çıkar. Cerrahi tedavilerin uygulanması için sıklıkla baktığımız kriterler şunlardır:

  • Deformitenin romatoid artrit sonucu oluşup oluşmadığı
  • İlgili parmakta tendonun kopup kopmadığı
  • Parmak kemiğinin bir parçasının yerinden çıkması

Ayrıca sonrasında fizik tedavi ve rehabilitasyon olmazsa olmaz tedavi planımızın parçasıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here