Dilüe Nedir? Dilüe Etmek Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dilüe etmek tıpta temel olarak seyreltmek, yoğunluğunu azaltmak anlamında kullanılmaktadır. Sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Hemen örnekler vererek açıklayalım.

dilüe etmek nedir tıp
Ok yönünde mavi maddenin giderek seyreldiğini görüyoruz.

Laboratuvar ortamında çalıştığınızı düşünelim. Elinizde iki madde var bunlar bir karışım oluşturmuş durumda. Bu maddelerden birinin etkisini azaltmak istiyoruz ve dolayısıyla seyreltilmesi yani dilüe edilmesi gerekiyor. Su ve benzeri bir dilüent ile bunu sağlıyoruz. Temel olarak terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi altta bulunan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın