Diferansiye Nedir?

Diferansiye Nedir?

Diferansiye, tıp dilinde farklılaşmış, benzerlerinden ayrılmış manasında kullanılmaktadır. Genellikle iyi huylu ve kötü huylu tümörlerle ilişkili durumları ifade ermek için tercih edilmektedir. Tümör yapıları köken aldığı ilgili dokudan yapısal olarak farklılaştığı için oluşurlar. İşte bu farklılaşma diferansiasyon olarak ifade edilir.Haydi başlıklar halinde inceleyelim.

İyi Diferansiye Ne Demek?

İyi diferansiye terimi temel olarak diferansiasyona uğrayan dokunun çok invaziv davranmadığını, sınırlı olduğunu ve çok fazla farklılaşmadığını gösterir. Eğer bir tümör bu şekilde adlandırılırsa bu durum sağlık açısında kötü diferansiye durumlara göre daha iyi prognozlu bir süreç olmaktadır.

Kötü Diferansiye Ne Demek?

Kötü diferansiye olarak adlandırılan tümörler ise farklılaşmanın çok fazla olduğu kötü prognoz gösteren tümörlerdir. Bir tümör ne kadar farklılaşırsa o kadar invaziv bir hal alır genelde. Dolayıyla bu durum olumsu bir gelişmedir. Bu terimle alakalı olarak undiferansiye farklılaşmamış yapıları ifade derken indiferansiye ise benzer şekilde farklılaşmayan yapıları anlatır. Dedidiferansiye ise farklılaşmanın kaybolduğu, yitirildiği durumları ifade eder.

Bu hususla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın