Diferansiye Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Diferansiye Nedir?

Diferansiye, tıp dilinde farklılaşmış, benzerlerinden ayrılmış manasında kullanılmaktadır. Genellikle iyi huylu ve kötü huylu tümörlerle ilişkili durumları ifade ermek için tercih edilmektedir. Tümör yapıları köken aldığı ilgili dokudan yapısal olarak farklılaştığı için oluşurlar. İşte bu farklılaşma diferansiasyon olarak ifade edilir.Haydi başlıklar halinde inceleyelim.

İyi Diferansiye Ne Demek?

İyi diferansiye terimi temel olarak diferansiasyona uğrayan dokunun çok invaziv davranmadığını, sınırlı olduğunu ve çok fazla farklılaşmadığını gösterir. Eğer bir tümör bu şekilde adlandırılırsa bu durum sağlık açısında kötü diferansiye durumlara göre daha iyi prognozlu bir süreç olmaktadır.

Kötü Diferansiye Ne Demek?

Kötü diferansiye olarak adlandırılan tümörler ise farklılaşmanın çok fazla olduğu kötü prognoz gösteren tümörlerdir. Bir tümör ne kadar farklılaşırsa o kadar invaziv bir hal alır genelde. Dolayıyla bu durum olumsu bir gelişmedir. Bu terimle alakalı olarak undiferansiye farklılaşmamış yapıları ifade derken indiferansiye ise benzer şekilde farklılaşmayan yapıları anlatır. Dedidiferansiye ise farklılaşmanın kaybolduğu, yitirildiği durumları ifade eder.

Bu hususla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın