Diferansiye Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diferansiye Nedir?

Diferansiye, tıp dilinde farklılaşmış, benzerlerinden ayrılmış manasında kullanılmaktadır. Genellikle iyi huylu ve kötü huylu tümörlerle ilişkili durumları ifade ermek için tercih edilmektedir. Tümör yapıları köken aldığı ilgili dokudan yapısal olarak farklılaştığı için oluşurlar. İşte bu farklılaşma diferansiasyon olarak ifade edilir.Haydi başlıklar halinde inceleyelim.

İyi Diferansiye Ne Demek?

İyi diferansiye terimi temel olarak diferansiasyona uğrayan dokunun çok invaziv davranmadığını, sınırlı olduğunu ve çok fazla farklılaşmadığını gösterir. Eğer bir tümör bu şekilde adlandırılırsa bu durum sağlık açısında kötü diferansiye durumlara göre daha iyi prognozlu bir süreç olmaktadır.

Kötü Diferansiye Ne Demek?

Kötü diferansiye olarak adlandırılan tümörler ise farklılaşmanın çok fazla olduğu kötü prognoz gösteren tümörlerdir. Bir tümör ne kadar farklılaşırsa o kadar invaziv bir hal alır genelde. Dolayıyla bu durum olumsu bir gelişmedir. Bu terimle alakalı olarak undiferansiye farklılaşmamış yapıları ifade derken indiferansiye ise benzer şekilde farklılaşmayan yapıları anlatır. Dedidiferansiye ise farklılaşmanın kaybolduğu, yitirildiği durumları ifade eder.

Bu hususla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Diferansiye Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam iyi günler. Kötü huylu diferansiyede kemoterapi hiçbir fayda vermez bir yararı olmazmi?

    Cevapla

Yorum yapın