Delix Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Delix Nedir?

Delix yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için kullanılan bir ilaçtır. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında bir süre sonra vücudun çeşitli organlarına zarar verecek hale gelebilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında kalp krizi riskini artırmakta, kalp yetmezliği, körlük, felç ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Delix, kan damarlarının daralmasını sağlayarak anjiyotensin II maddesinin üretimini durdurmaktadır. Anjiyotensin II maddesi yüksek tansiyona neden olan bir maddedir. Bu maddenin düşüşü ile tansiyon normalde döner ve kan akışı daha verimli olur. Anjiyotensin II maddesi ayrıca su tutulumuna ve sodyum tutulumuna neden olduğu için ilaç bu sorunlarında önlenmesine katkı sağlamaktadır.

delix tablet
Delix tablet ile ilişkili görsel.

Delix Ne İçin Kullanılır?

Delix ne için kullanılır sorusuna cevap olarak genellikle Delix yüksek tansiyon hastalarına verilmektedir. Yüksek tansiyon ilk aşamalarında insanları çok rahatsız etmese de zaman içerisinde kontrol altına alınmazsa diğer organlara zarar vererek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Delix ise tansiyonun düşmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılan Delix aynı zamanda farklı hastalıkların tedavisinde de tercih edilebilmektedir. Delix kalbin vücuda kan pompalaması içinde etki gösterebilmektedir. Bu etkisi sayesinde kalp yetmezliği sağlık sorunlarında da ilaç kullanılabilir. Ayrıca kalp krizi geçirenlerin kalplerinin zayıflamaması içinde kullanılır. Daha önce inme geçiren kişilerde kullanılabildiği gibi kolesterol, idrarda protein görülmesi ve kalp, damar sorunlarında da tek başına veya destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Delix Ne İşe Yarar?

Delix ne işe yarar konusunda ilacın etken maddesi ile kanın sulanmasını sağlamak, tansiyonu düşürmek, kan yağlarını düşürmek gibi etkilere sahiptir. Genel olarak yüksek tansiyon hastalıklarında kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon teşhisi konulan hastalarda Delix kullanımı sonrasında kanda bulunan ve tansiyonun yükselmesine neden olan anjiyotensin II maddesinin üretimini engellemektedir. Bu sayede ise tansiyonun yüksek seviyesi düşerek kontrol altına alınmış olur.

Yüksek tansiyon hastalığı genel olarak kronik olmaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalığı tam olarak tedavi edilememektedir. Tedavide amaç tansiyonu belirli bir seviyede tutmak ve yükselmesini engellemektir. Kanın sulanması veya kandaki yağ oranının düşmesi etkileri ise şeker hastalarında destekleyici tedavi için kullanılmasına veya kalbin vücuda kan pompalamasına destek sağlaması gibi etkilere de sahiptir.

Delix Nasıl Kullanılır?

Delix nasıl kullanılır konusunda hastaların çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları olan hastalar için verildiği durumlarda doktorunuzun belirlediği dozlarda kullanmanız çok önemlidir. Özellikle ilk tedavide ve daha sonraki dönemlerde doktor tarafından kullanılması gereken doz değişebilir. Genel olarak Delix 2.5mg ila 5mg arasında günde bir kez kullanılmaktadır.

Kalp krizi, felç, damar hastalığı gibi durumlarda da günde 1 kez 2.5mg kullanılması tavsiye edilir. Eğer şeker hastalığında kullanılıyorsa genel olarak günde 1 kez 1.25mg ile 2.5mg aralığında kullanılması kararlaştırılmaktadır. Kalp yetmezliğinde ise günde 1 kez 1.25mg kullanılabilir. Yeni kalp krizi geçirmiş hastalarda ise sabah akşam olmak üzere 1.25mg kullanılabilir. Kullanım dozlarının doktorun belirlemesi çok önemlidir. Ayrıca doktor dozu azaltabileceği gibi artırma gereksinimi de duyabilir.

Delix Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Delix farklı gramlarda hastalarda kullanılan tablet formunda bir ilaçtır. İlaç farklı birçok hastalığın tedavisinde veya destekleyici tedavisinde kullanılabilmektedir. İlacın en çok kullanıldığı hastalık ise yüksek tansiyon hastalığıdır. Tansiyonun düşürülerek normale dönmesi için genel olarak düzenli olarak kullanılabilen bir ilaçtır. Diğer yandan ilaç kalp krizi sonrasında kalbi destekleme amaçlı da kullanılabilmektedir.

Şeker hastaları içinde kullanılan ilacın kanda bulunan yağların azalması etkisi gösterir. Kalp krizlerine, inme yani felç durumlarına, kal ve damar hastalıklarına karşı ölüm riskinin azalmasına yönelikte kullanılabilmektedir. Diğer bir taraftan konjestif kalp yetmezliği hastalıklarında kullanılan bilen Delix birçok hastalıkta tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Özellikle şeker hastalığında destekleyici tedavi amaçlıda kullanılabilmektedir.

Delix Yan Etkileri

Delix 2.5mg ve Delix 5mg formlarında üretilen ilaç bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Bu yan etkiler özellikle ilacı uzun süre kullananlarda, yanlış kullananlarda veya ilacın etken veya yardımcı maddelerine alerjisi olanlarda daha çok görülme olasılığı vardır. Nadir olarak görülen ancak çok ciddi olan yan etkiler arasında kaşıntı, döküntü, yutmada zorluk, nefes almada zorluk, ağız yaraları, ağız ve boğaz bölgesinde şişlik, deride kızarıklık, su toplaması gibi belirtilerdir.

Kalp atımında hızlanma, çarpıntı, göğüste ağrı, kalp krizi, felç, nefes darlığı, sırta vuran mide ağrıları, kanamaların normalden uzun sürmesi, ateş, titreme, iştahsızlık gibi etkiler oldukça ciddi yan etkilerdir. Delix yan etkileri arasında bu tür veya başka sağlık sorunlarının yaşanması durumunda ilacın kullanımı bırakıldığı gibi acil olarak doktora başvurulması gerekir.

Delix Etken Maddesi

Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarında kullanılan Delix doktor tarafından tavsiye üzerine kullanılmalıdır. Genel olarak ilaç en çok yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmaktadır. Delix etken maddesi ise ramiprildir. Ramipril anjiyötensinin dönüşmesini sağlayan enzim inhibitörü olarak bilinmektedir. İlaç tansiyonun yükselmesine neden olan maddeyi engellemekte ve böylelikle tansiyonun yükselmesi durdurmaktadır.

Sağladığı bu etki ile yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarının kontrol altına alınması ve normal seviyelere indirilmesi sağlanmaktadır. Yüksek tansiyon hastalığının yanı sıra farklı hastalıklar içinde kullanılmaktadır. İlaç kan sulandırıcı etkiye sahip olduğu gibi kanda bulunan yağ oranının düşmesine de destek sağlamaktadır. Bu etkiler göz önünde bulundurularak doktor tarafından ilaç tavsiye edilmektedir.

Delix Yüksek Tansiyonda Kullanılır mı?

Delix yüksek tansiyonda kullanılır mı konusunda ilaç yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. İnsanların belirli etkiler nedeni ile tansiyonları yükselebilir. Tansiyon yükselmeler çeşitli belirtilere neden olur. Ancak bir süre sonra tansiyon normale döner ve böylelikle yüksek tansiyon nedeni ile görülen belirtilerde ortadan kalkar. Bazı durumlarda ise yüksek tansiyon hali süreklilik gösterir. Bu tip durumlarda ise tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

Dengelenmeyen tansiyon sürekli olarak yüksek olursa bu tip durumlarda yüksek tansiyon farklı sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Kalp veya böbrek yetmezliği gibi hastalıklara neden olabileceği için yüksek tansiyon dengelenmelidir. Delix ise yüksek tansiyona neden olan maddeyi engellemekte ve böylelikle tansiyonun yükselmesine engellemektedir.

Delix Fiyatı 2021

Delix tablet hap Delix 2.5mg veya Delix 5mg formlarında eczanelerde bulunmaktadır. İlaç genel olarak yüksek tansiyonun sürekli olarak görüldüğü hastalarda kullanılmaktadır. İçeriği ile kişinin tansiyonunun düşmesine katkı sağlamakta ve böylelikle tansiyon dengelenmektedir. Diğer yandan şeker hastaları, kalp krizi geçirmiş kişiler, felç geçirmiş kişiler, kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerde de ilaç kullanılabilmektedir.

Delix 2.5mg fiyatı güncel olarak 10,12 TL’dir. Delix 5mg fiyatı ise 16,78 TL fiyatla satılmaktadır. Eczanelerden alınan ilaç reçete ile satılmaktadır. Diğer yandan ilaç sürekli olarak kullanıldığı için doktorlar tarafından uzun süreli reçete yazılabilmektedir. Bu sayede hastalar belirli süreleri kapsayan ilaçlarını önceden alabilmektedir. İlaçlar sağlık sigortasının türüne göre çeşitli indirimler ile verilmektedir.

Delix Muadili İlaçlar

Delix muadili ilaçlar çeşitli durumlarda kullanılabilmektedir. Özellikle ilacın bulunmadığı ancak yüksek tansiyona sahi olan kişilerin her gün kullanması gerektiği için Delix eşdeğeri ilaçları kullanması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktordan tavsiye alınması çok önemlidir. Ancak duruma göre eczacınızdan destek alabilirsiniz. Diğer yandan bazı durumlarda ise Delix kişide yan etkilere neden olabilmektedir veya ilaç tam etki göstermeyebilir. Bu tip durumlarda da muadil ilaçlar tercih edilebilir.

Delix muadili ilaçlar arasında Blokace, Dicef, Race, Raliks, Revil, Sandace ilaçları gelmektedir. Bu ilaçlar Delix ile aynı etkiye sahip ilaçlardır. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere çeşitli durumlarda Delix yerine bu listede bulunan ilaçların hasta tarafından kullanılması gerekebilmektedir.

Delix Gebelikte Kullanılır mı?

Gebelik dönemlerinde Delix kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Delix gebelikte kullanılır konusunda ise ilaç gebe iken kullanılmamalıdır. Ancak kişi yüksek tansiyon veya diğer nedenlerden dolayı Delix kullanması gerekebilir ve hamile kalma planı yapabilir. Bu tip durumlarda ise öncelikle doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Planlanan hamilelik öncesinde doktor ile görüşerek alternatif tedavilere geçiş yapılmalıdır.

Eğer Delix kullanırken hamile kaldığınızı öğrenirseniz bu durumda acil olarak doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü Delix hamile kişilerde çocuğa zarar verebilen bir ilaçtır. Bu nedenle Delix kullanan kişilerin hamile kalmadan önce doktoru ile görüşmeleri çok önemlidir. Delix kullanırken hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ise ilk yapmanız gereken acil olarak doktorunuz ile iletişime geçmektir.

Delix Emzirme İle Çocuğa Geçer mi?

Delix kullanırken o anki kişinin sağlık durumu ve şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda özellikle Delix emzirme ile çocuğa geçer mi konusunda sorunlar yaşanabilir. Kullanılan birçok ilaç emzirme ile çocuklara geçebilmektedir. Delix ilacının emzirme dönemi içerisinde gerçekleşen etkiler hakkında herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle ilaç kullanılmadan önce kesinlikle doktor ile görüşülmesi gerekir.

Özellikle yeni doğan bebeklerin emzirilmesi veya erken doğan bebeklerin emzirilmesi söz konusu ise durum daha ciddi olabilir. Bu nedenlerden dolayı emzirme dönemindeki annelere Delix kullanılması tavsiye edilmez. Ancak yaşanılan sağlık sorunlarına karşı kanıtlanmış alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilir. Buradan çıkan anlama göre Delix tablet emziren kişiler tarafından kullanılmamalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın