Carpenter Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Carpenter Sendromu Nedir?

Carpenter sendromu , bazı kafatası kemiklerinde prematüre füzyon, parmak ve ayak parmaklarında anormallikler ve diğer gelişimsel problemlerle karakterize bir hastalıktır.

Carpenter sendromuyla iliskili görsel.
Carpenter sendromuyla iliskili görsel.

Oldukça nadir görülen bir hastalıktır ve 2017 itibariyle literatürdeki vaka sayısı 70 tir. RAB23 veya MEGF8 genlerinde meydana gelen bir mutasyon neticesinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

Carpenter Sendromu Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Kraniozinostoz, kafatasının normal şekilde büyümesini engeller, sıklıkla akrosefali yani başa sivri bir görünüm verir . Ciddi şekilde etkilenen bireylerde kafatası kemiklerinin anormal füzyonu, yonca yaprak kafatası denilen bir deformiteye neden olur. Kraniozinostoz, başın ve yüzün iki yüzü arasında farklılıklara neden olabilir.

Kafatası kemiklerinin erkenden kaynaşması beynin gelişimini etkileyebilir ve kafatasında basınç artmasına neden olabilir. Kafatası kemiklerinde prematüre füzyon olan kişilerde çeşitli karakteristik yüz hatları görülebilir. Belirgin yüz özellikleri arasında :

 • Düz bir burun köprüsü
 • Aşağı doğru işaret gözlerin dış köşeleri
 • Düşük ve anormal şekilli kulaklar
 • Az gelişmiş üst ve alt çene
 • Anormal göz şekli

Parmakların ve ayak parmaklarında kütanoz sindaktili adını verdiğimiz anormallikler oluşur. Polidaktili de oldukça sık görülen durumlar arasındadır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişilerde hafif mental retardasyon görülebilmektedir.

Carpenter sendromunun diğer özellikleri ise:

 • Çocuklukta baş gösteren obezite
 • Göbeğin etrafında yumuşak bir dış tampon görülmesi (göbek bağı fıtığı)
 • Işitme kaybı
 • Kalp problemleri
 • Deformasyona uğramış kalçalar
 • Kifoskolyoz ve genu valgum gibi deformiteler
 • Etkilenen erkeklerin tamamında genital bozukluklar, en sık inmemiş testisler (kriptorşidizm) görülmektedir.

Carpenter Sendromunda Yaşam Beklentisi Nasıldır?

Carpenter sendromu hastalarında aynı aile içerisinde olupta bu hastalığa yakalanan bireylerde bile yaşam süresi oldukça değişkendir. Takip ve bakım planının iyi olması durumunda bu konuda çok daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Carpenter sendromlu hastaların bazıları iç organ yerleşimi açısından bir takım bozukluklar içermektedir. Bu bozukluklar iç organların çalışmalarını ve normal fonksiyonlarını yerine getirmelerini engelleyebilmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

 


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın