Canavan Hastalığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Canavan Hastalığı Nedir?

Canavan Hastalığı, N-asetil aspartatın parçalanmasını sağlayan enzimin genetik mutasyonlara bağlı olarak fonksiyon kaybına uğraması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Progresif özellik göstermekle beraber otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır. Bilinen diğer adı ise Canavan Van Bogaert Bertrand hastalığıdır.

Canavan Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Beyinde aspartoasilaz enzimi N-asetilaspartik asit adı verilen maddenin parçalanmasını sağlamaktadır. Bu enzimin genetik mutasyonlar neticesinde hasarlanması sonucunda N-asetilaspartik asit miktarında istenmeyen yükselmeler olacaktır.

canavan hastaligi nedir ne demektir

Bu yükselmeler beyinde beyaz cevherin ve bazı diğer yapıların zarar görmesine neden olur.

Canavan Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Canavan hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kol ve bacaklarda anormal postür olması
  • Beslenme ile ilgili bir takım sorunlar
  • Sinirlilik hali
  • Kafa boyutlarında zamanla ortaya çıkan değişimler
  • Kas tonusunda düşme
  • Reflü benzeri problemler
  • Zihinsel problemler
  • Yutma zorlukları görülebilmektedir.

Bu hastalıkta merkezi sinir sistemi etkileneceğinden ötürü birçok bozukluk veya belirti ortaya çıkabilir.

Canavan Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde temel mekanizma var olan semptomları azaltmak ve hastalığın ilerleyişine , bireye verdiği zararları minimuma indirmektir. Lityum ve benzeri bir takım ilaçlar üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Zamanla tedavi edilemeyen vakalarda körlük, zihinsel engelllilik ve yürüme yetersizliği gibi bozukluklar oluşabilir.

Yararlanılan Kaynaklar :

  1. http://ww1.prweb.com/prfiles/2011/04/12/8481726/jacobsmall.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın