Burun Estetiği için KBB’ye mi Plastik Cerraha mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Burun estetiği temel olarak iki farklı nedenden ötürü yapılır. Bunlardan ilki fonksiyonel amaçlı yani burundan daha rahat nefes alıp verebilmek için yapılırken diğeri ise estetik amaçlı yani burnun dış görünümü güzelleştirmeyi hedefler.

burun estetiği bölüm seçimi
Burun estetiği hem estetik hem de fonksiyonel amaçlar için yapılabilen bir operasyondur.

Birde bunun dışında daha rahat nefes alıp vermek için ameliyat olmuşken estetik dokunuşlar isteyenler bulunmaktadır. Şimdi bu yazımın devamında en doğru bölüm nasıl seçilmeli detaylarıyla anlatacağım.

KBB mi Plastik Cerrahi mi?

Burnunuzdan opere olmak istiyorsunuz ama bölüm seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden emin değilsiniz. Tam olarak bu noktada kalan ziyaretçilerime en sade şekilde yol göstereceğim.

burun estetiği kbb mi plastik mi
Burun estetiği için hangi bölüme gidileceği hastanın beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre değişlik gösterir.

Genelde hakim görüş şu şekildedir:

Plastik cerrahlar burun anatomisine ve cerrahi tekniklerin tamamına hakimdirler ancak sıklıkla estetik ön planda olacak şekilde her iki amaç içinde operasyon yaparlar.

KBB uzmanları burun anatomisine ve cerrahi tekniklerin tamamına hakimdirler ancak sıklıkla fonksiyonel düzeltmeye odaklanacak şekilde her iki amaç içinde operasyon yaparlar.

Neticede benim görüşüm estetik amaçlı burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların plastik cerraha başvurması, fonksiyonel amaçlı burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların ise KBB uzmanına başvurması yönündedir.

Bu demek değildir ki KBB uzmanı estetik açıdan operasyon yapamaz. Her iki branşların hekimleri de bu operasyonları layıkıyla yapabilirler. Burada önemli olan el beceresi ve doktor deneyimidir.

Her iki amaç için bir anda opere olmak isteyen ziyaretçilerim ise deneyim sahibi ve el becerisi yüksek cerrah aramalıdır. Benim şahsi görüşüm bu şekildedir.

Bu konuyla alakalı olarak kendi durumunuzu aşağıdaki yorum bölümlerine detaylıca yazınız. Sizin için en doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Ayrıca burun ortasında bulunan septum deviasyonu ile ilgili detaylı yazımı okumak için tıklayınız.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın