Brown Sendromu

0
580

Brown Sendromu Nedir?

Brown Sendromu, göz hareketlerinde bazı kusurların görüldüğü bir göz hastalığına verilen isimdir. Konjenital veya edinilmiş türleri mevcuttur. Normalde göz küresi göz kasları yardımıyla hareket eder. Bu kasların bir kısmı gözü yukarı ve aşağı çevirirken bir kısmı da sağa ve sola çevirmektedir. 1950 yılında Harold Brown tarafından tanımlanmıştır.

brown sendromu tedavisi
Brown sendromuyla ilişkili görsel.

Resimde de görülen süperior oblik kas, göz kapağının etrafını sarmaktadır. Brown sendromunda bu kas ve tendonlarıyla ilgili bazı problemler baş göstermektedir. Hastalığın bilinen diğer isimleri şunlardır:

 1. Süperior Oblik Tendon Kılıfı Sendromu

Brown Sendromu Belirtileri

Bahsi geçen kas ve tendonunda meydana gelen bozuklukları neticesinde göz hareketlerinde kısıtlılıklar oluşur. Gözbebeğinde addüksiyon adını verdiğimiz merkeze doğru hareket etme ve abdüksiyon adı verilen merkezden dışa doğru hareket etme yeteneklerinde kayıp görülebilir.

brown sendromu animasyonu

Özellikle yukarı doğru baktırıldığında her iki gözün aynı hareketi yapamadığı görülür. Diğer birkaç belirti ise şunlardır:

 • Yukarı doğru bakıldığında etkilenmemiş gözle uyuşmayan görünüm
 • Hipotropi
 • Bazı bireylerde derinlik algısı da bozulabilir.

Genellikle hastalarda bir göz tutulma eğilimindedir ancak her 10 hastanın 1’inde her iki gözde tutulma görülmektedir.

Brown Sendromu Nedenleri

Konjenital Brown Sendromunun nedenleri henüz tam olarak bilinememektedir. Edinilmiş Brown Sendromunda ise Romatoid artrit veya lupus gibi bazı sistemik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Brown Sendromu Tanısı

Çocuklarının göz duruşlarından şüphelenen ebeveynler genellikle hastaneye başvurduklarında çoğu zaman fizik muayene ile tanı konulabilmektedir.

brown sendromu nedir

Brown Sendromu Tedavisi

Doğuştan ortaya çıkan BS’de bazı durumlarda tedavi gerekmeksizin görme hareketleri düzgün gelişebilir. Düzelmeyen hastalarda bu kas hizalanmasının sağlanabilmesi adına bir takım cerrahi prosedürler uygulanmaktadır.

brown sendromu nedenleri

Başka bir patolojiye bağlı olarak ortaya çıkarsa ilk etapta atta yatan patoloji düzeltilmelidir. Genellikle cerrahi tedaviyi şu durumlarda uygularız:

 • Hasta birey ileriye doğru baktığında göz hizasında bozukluk varsa
 • Anlamlı düzeyde çift görmeler mevcutsa
 • GÖrüntünün sağlanması adına baş pozisyonunda bozulmalar mevcutsa.
Brown Sendromu Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Brown Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”brownSendromu”]

Yararlanılan Kaynaklar:

 • http://www.scielo.br/img/revistas/abo/v71n4/a24fig01.jpg
 • https://m1.healio.com/~/media/journals/jpos/2011/07_july/10_3928_01913913_20110506_01/fig1.jpg
 • https://e-acfs.org/ArticleImage/1099ACFS/acfs-13-130-g001-l.jpg
 • http://pedsinreview.aappublications.org/content/pedsinreview/33/8/e53/F1.large.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here