Avellis Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Avellis Sendromu Nedir?

Avellis Sendromu, larinks ve farinksi innerve eden sinirin etkilenmesi sonucu bir takım belirti ve bulgularla karakterize nörolojik bir hastalıktır. 1981 yılında George Avellis tarafından tanımlanmıştır. Laringeal hemipleji olarak ta bilinmektedir.

avellis sendromu

Avellis Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Avellis sendromunun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yumuşak damakta ortaya çıkan paralizi
  • Ses tellerinin felç geçirmesi
  • Disfaji adını verdiğimiz yutma güçlüğünün oluşması
  • Disfoni olarak isimlendirdiğimiz ses kısıklığının ortaya çıkması
  • Ekstremiteler, gövde ve boyunda güç kayıplarının yanı sıra ağrı ve ısı kaybı ortaya çıkabilir.

Hastalığın tedavisi ve tanısı hakkındaki en güncel bilgiler buraya eklenecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın