Aşırı Heyecan için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Psikolojik rahatsızlıklar çoğu zaman fiziki olarak da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle psikolojik sorunu anlamayan kişiler sorunlarının fizyolojik olduğu kanısına da varabilmektedir. Aşırı heyecan sorunu da bunlardan biri olabilir. Aşırı heyecan sırasında insan çeşitli sorunlar yaşar. Nabız atması, kalp sıkışması, terleme, kramp girmesi gibi birçok fiziki belirti gösterebilmektedir. İnsanlar bu tip sorunlar ile karşılaştığında aşırı heyecandan dolayı bu sorunları yaşadığı bazen fark etmeyebilir. Peki, aşırı heyecan için hangi doktora gidilir?

asiri heyecan
Aşırı heyecan için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Aşırı Heyecan için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Aşırı heyecan için ne zaman doktora gidilmeli sorusunu merak eden kişi öncelikle kendini analiz etmelidir. Çünkü her insan belirli seviyelerde heyecanlanması çok normaldir. Korku, sevinç, üzüntü gibi durumlarda kişi heyecanlanabilir. Heyecan ise belirli bir süre sonra normale döner. Normal durumlarda görülen heyecanlarda nabız artması, kramp gibi belirtiler görülebilir. Ancak aşırı heyecan yaşandığı durumlarda kişi bu durumu çok daha derin yaşar.

Aşırı heyecan özellikle basit olaylarla karşılaşıldığında da meydana geliyorsa kişinin profesyonel bir destek alması gerektiği ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda yapılması gereken kişinin doktora başvurmasıdır. Doktor kontrolünde gerekli tedavilerin gerçekleştirilmediği taktirde kişi bu durumu sürekli yaşadığı gibi sosyal hayatının da olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda psikolojik olarak ortaya çıkan bu sorun fiziki olarak da insanları olumsuz etkileyebilmektedir.

Aşırı Heyecan için Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı heyecan için hangi doktora gidilir konusunu merak eden kişi Psikiyatri bölümü doktoruna başvurması gerekmektedir. Burada sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü sorunun doğru bir şekilde tespit edilememesi tedavinin de olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kişiye gerekli psikolojik testlerin yapılması da oldukça faydalıdır.

Aşırı Heyecan Sorununa Hangi Doktor Bakar?

Aşırı heyecan sorununa hangi doktor bakar konusunda Psikolog bu konuda kişiye gerekli tıbbi tedaviyi uygulayacak doktordur. Psikiyatri bölümü kişinin öncelikle hikayesini dinleyecektir. Bu konuda özellikle kişinin önceden yaşadığı herhangi bir travmatik olayın olup olmaması da önemlidir. Yapılan tetkikler sonrasında ise aşırı heyecanlanmaya neyin neden olduğu tespit edilir.

Aşırı Heyecanlanma için Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır?

Aşırı heyecanlanma için hangi doktordan randevu alınmalıdır konusunda Psikiyatri bölümünden randevu alınabilir. Yapılacak olan tetkikler sonrasında kişinin tedavisinde terapiler tercih edilebileceği gibi gerek görüldüğünde terapilere destek olarak ilaç tedavisinin de gerekli görüldüğü durumlarla karşılaşılabilir. Kişinin aldığı psikolojik destekten en iyi şekilde yararlanması için doktorun tavsiyelerine çok iyi bir şekilde uymalıdır. Çünkü kişinin aşırı heyecanlanmasının geçmesi için kendini bu konuda geliştirmesi gerekmektedir. Eğer kullanılan ilaçlar varsa bunlar sadece destekleyicidir. Kişi kendi alacağı tıbbi destek ile aşırı heyecan sorununu yenmeyi başarması oldukça önemlidir. Çünkü ilaçlar bırakıldığında aşırı heyecan sorununun tekrar etmesi söz konusu olabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın