Ans Nedir? Tıpta Ans Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ans, tıp biliminde temel olarak kangal veya kıvrım anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Hemen bir örnek vererek açıklığa kavuşturalım. Karın ağrısı olan bir hasta düşünün. Acil servise gelen hastanın direk grafisi çekilmek isteniyor. Direk grafide bağırsaklarının kıvrımlarında gaz olduğu görülüyor. Bu gibi durumlarda bağırsak ansları gergin şeklinde ifadeler kullanılır.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ans Nedir? Tıpta Ans Ne Demek?” üzerine 3 yorum

  • Merhabalar Zekeriya Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kalın bağırsak yapılarında genellikle gaz, gaita ve benzeri sebeplerden dolayı oluşabilen bir gerginlik var olduğu anlatılıyor.
   Daha detaylı bilgi için bu tetkiki sizden isteyen hekiminize başvurmanız faydalı olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. Bağırsak ansları genişlemiş ne demek doktora gittim kasıklarım ağırdığı için doktor bana böyle dedi cerrahiye gözükmen gerekiyor dedi

  Cevapla

Yorum yapın