Fovea Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fovea Nedir?

Fovea, göz hastalıklarında makulanın merkezinde yer alan yaklaşık  1.5 mm çapındaki alana verilen isimdir. Göz hastalıklarında sıkça kullanılan bir terimdir. Bunun dışında fovea teriminin temel anlamı çukur demektir. Vücudun herhangi bir bölgesinde çukurlaşma gösteren yerlere fovea ismi verilebilir. Alttaki resmi inceleyiniz.

Resimde foveayı görüyorsunuz. Dikkatlice bakınız.

Aşağıdaki resimde ise kemik yapılarında yer alan bir fovea örneğini göreceksiniz.

Fovea dentisi görüyorsunuz.

Diğer resmi inceleyelim. Kalp içerisindeki yapıları göreceksiniz.

Fovea ovalisi görmektesiniz.

Fovea terimi ile ilgili aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Diğer fovea örneklerini incelemek için hemen https://doktordanhaberler.com/?s=fovea linkine tıklayınız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın