Alport Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Alport Sendromu Nedir?

Alport Sendromu, kulak, göz anomallikleri ve progresif böbrek hastalığı ile seyreden genetik hastalıklardan bir tanesidir. Oldukça nadir görülmektedir. X’ bağlı, otozomal resesif ve otozomal dominant olmak üzere 3 başlık altında incelenir.

Alport Sendromu Belirtileri

Alport sendromunda sık görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz :

  • Ayak bileğinde şişlikler
  • İdrarda hematüri görülmesi
  • İdrar rengi anormalliği
  • Görmenin bozulması
  • İşitme kayıpları
  • Göz çevresinde şişme
  • Yüksek tansiyon

Alport Sendromu Tanısı

Hastalığın teşhisi aile öyküsüne ek olarak yukarıda bahsi geçen belirtilerin görülmesi,kan testleri, idrar tahlilleri, böbrek biyopsileri ve gen mutasyonları için dna analizleri ile yapılmaktadır.

Konu güncellenecek.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın