Alektrofobi

0
811

Alektrofobi (Tavuk Fobisi) Nedir?

Alektrofobi, tavuklardan korkma durumu ya da tavuk fobisi olarak bilinen bir tabloya verilen isimdir. Horoz anlamına gelen alektor ve fobi kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu fobiye sahip insanlar genellikle fobilerinin anlamsızlığının farkındadırlar ancak buna engel olamazlar.

alektrofobi
Alektrofobi farklı bir deyişle tavuk fobisi, özel bir fobi türüdür.

Alektrofobi (Tavuk Fobisi) Belirtileri Nelerdir?

Alektorophobia yani alektrofobinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Günlük yaşantının seyrini etkileyerek olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilir.

Aşağıda liste halinde vereceğimiz tüm belirtiler bu fobiye sahip kişilerin tavukları gördüklerinde veya düşündüklerinde ortaya çıkma eğilimindedir:

 • Ciddi düzeyde anksiyete
 • Kalp hızında artış
 • Göğüs bölgesinde sıkışma hissi
 • Soluk alıp verirken zorlanma
 • Baş dönmesi

Bu belirtilere ek olarak çocularda nöbet ve ağlama gibi semptomlarda ortaya çıkabilir.

Alektrofobi (Tavuk Fobisi) Nedenleri Nelerdir?

Henüz bu fobinin neden olduğu tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değildir. İlgili hayvanlarla ilgili geçmişte yaşanmış kötü deneyimler, genetik faktörler ve çevresel etkenler fobinin ortaya çıkmasında etkilidir.

Doğup büyüdüğünüz yer, yaşınız, aile geçmişi ve yaşadığınız korkunç olaylar tavuk fobisi ortaya çıkma olasılığını artırabilmektedir.

Alektrofobi Tanısı Nasıl Konulur?

Alektrofobi teşhisi için DSM 5 Alektorophobia kriterlerini karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Tavuk gördüğünüzde veya düşündüğünüzde hemen korku ve panik oluşması
 2. Tavukla karşılaşma ihtimali olduğunda artan kaygı durumu
 3. Tavukları görmekten ve düşünmekten kaçınmak
 4. Tavuğun kişiye karşı gösterebileceği tehditlerine karşılık orantısız korku hissi
 5. Bu korkunun günlük yaşantınızı olumsuz etkilemesi
 6. Bu tavuktan korku durumunun en az 6 aydır sürüyor olması
 7. Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk hastalıklarının kişide olmaması.

Alektrofobi (Tavuk Fobisi) Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tip özel fobilerin tedavi edilebilmesi için bir dizi tedaviler uygulanır. Bu tedavilerde temel amacımız hastanın günlük yaşantısının minimal düzeyde etkilenmesini sağlamaktır.

Etkene Maruz Bırakma Tedavisi

Etkene maruz bırakma tedavisi birçok fobi çeşidi için ilk tedavilerden bir tanesidir. Etkene maruz bırakarak kişilere tavukların aslında düşündükleri ve hissettikleri kadar tehlikeli olmadıkları anlatılmaya çalışılır.

İlk etapta tavukların resimlerine bakılır, videoları izlenir. Ayrıca son dönemlerde yaygınlaşan sanal gerçeklik uygulamaları bu tedavilerde oldukça işe yarayabilir. Zamanla endişe azaltılarak gerçek tavuklarla yüzleşme yapılır.

Bilişsel Davranışsal Terapi

Temel amacı kaygı düzeyini minimalize etmek olan bir terapi biçimidir. Terapistlerle beraber çalışılır. Çoğu zaman etkene maruz bırakma tedavisi ve bilişsel davranışsal terapiler beraber uygulanır.

İlaç Tedavisi

Bu tip özel fobiler depresyon ve yaygın anksiyete bozuklukları eşlik etmediği sürece ilaç kullanımını gerektirmez. Anti anksiyete ilaçları ve beta blokerler en sık kullanılan ilaç gruplarıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here