Akne Mekanika Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akne Mekanika ya da farklı bir deyişle Mekanik Akne, cildin üzerinde basıya, sürtünmeye veya farklı bir mekanik etkiye bağlı olarak ortaya çıkan bir sivilce türüdür. Bu tür akne, var olan bir akne çeşidine ek olarak oluşabileceği gibi aknesiz bir vücutta da ortaya çıkabilir. Vücutta en sık bası ve sürtünmenin olduğu boyun, kalça, gövde, yüz ve bacak gibi bölgelerde ortaya çıkar. Türkiye’de 2020 itibariyle çok sık olarak görülmektedir.

Akne vulgaris gibi en sık görülen akne çeşitlerinin aksine hormonal değişikliklerle ilgisi yoktur. Doğrudan mekanik etkiler nedeniyle oluşur. Bu mekanik nedenler arasında sandalya ve araba koltuğu gibi sık oturulan mekanlarla temas, şapka ve sütyen gibi giysiler, vücuda takılan tıbbi cihazlar bulunmaktadır.

akne mekanika nedir
Akne Mekanika Türkiye’de sık görülen akne çeşitlerinden biridir.

Mekanik Akne’nin tedavisi temel olarak bazı sabunlar ile düzenli yüz yıkaması, benzil peroksit veya hidroksi asit içeren ilaçlar ile ölü cildi harekete geçiren ve yenileyen tedaviler, çoğu zaman topikal veya sistemik antibiyotik tedavileri içermektedir.

Akne Mekanika için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Mekanik akne için gidilmesi gereken bölüm dermatoloji, gidilmesi gereken doktor dermatologtur. İlk etapta aile hekiminize giderek bilgi alabilir ve en uygun yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın