Akciğer Buzlu Cam Görünümü

0
82

Akciğerde Buzlu Cam Görünümü Nedir?

Akciğerde buzlu cam görünümü, hastaların akciğer görüntüleri yorumlanırken duyduğumuz veya raporlarında sıkça gördüğümüz bir ifadedir. Akciğer ödemi, akut respiratuvar distres sendrom, pnömoni, sarkoidoz ve bazı diğer enfeksiyonların varlığında ortaya çıkan bir belirtidir. İnterstisyumda kalınlaşma, sıvı varlığını yansıtan ve nonspesifik bir kavram olan buzlu cam görünümü aşağıda resimde oldukça net bir biçimde görülmektedir.

akcigerde buzlu cam gorunumu
Akciğer filminin bir kısmı görülen şekildeki görselde kırmızı oklarla gösterilen alanlar buzlu cam görünümü için oldukça güzel bir örnektir.

Akciğerde bu görüntü birçok hastalığa bağlı olarak tespit edilebilir. Bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgiyi sizi muayene eden hekimlerinizden almalısınız.


Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here