Akciğer Buzlu Cam Görünümü

Akciğerde Buzlu Cam Görünümü Nedir?

Akciğerde buzlu cam görünümü, hastaların akciğer görüntüleri yorumlanırken duyduğumuz veya raporlarında sıkça gördüğümüz bir ifadedir. Akciğer ödemi, akut respiratuvar distres sendrom, pnömoni, sarkoidoz ve bazı diğer enfeksiyonların varlığında ortaya çıkan bir belirtidir. İnterstisyumda kalınlaşma, sıvı varlığını yansıtan ve nonspesifik bir kavram olan buzlu cam görünümü aşağıda resimde oldukça net bir biçimde görülmektedir.

akcigerde buzlu cam gorunumu
Akciğer filminin bir kısmı görülen şekildeki görselde kırmızı oklarla gösterilen alanlar buzlu cam görünümü için oldukça güzel bir örnektir.

Akciğerde bu görüntü birçok hastalığa bağlı olarak tespit edilebilir. Bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgiyi sizi muayene eden hekimlerinizden almalısınız.


Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Akciğer Buzlu Cam Görünümü” üzerine 3 yorum

  1. Sağ AC alt lob superior segment düzeyinde postoromedialde yaklaşık 6 mm çapta düzgün sınırlı kısmen buzlu cam dansitesinde pulmoner nodül izlenmiş olup takibi önerilir. Her iki AC üst zon apikal kesimlerde sekel fibrotik cizgilenmeler izlenmiştir. Kötü birşey çıkmamıştır inşallah şimdiden teşekkür ederim cevap verirseniz sevinirim.

    Cevapla
  2. Merhaba. Uzun sure once bronsektazi teşhisi konmustu. Şu anda bir hafta önceki BT nin sonucunda sol akciğerin orta ve alt lobunda buzlu cam görünümü ve soru işareti görüyorum.. şehir dışındayım kendi hastanemden ve Dr umdan uzaktayım. Cevap yazabilir misiniz??

    Cevapla
  3. Merhaba kızım 6 aylık bursalıyım istanbulda pendik eğitim araştırma hastanesinde 18 gün pnömoni teşhisi ile yattık bronkoskopi olduk en son akciğer tomogrofimiz çekildi buzlu cam görünümü var dediler ama ertesi gün zatürre geçti dendi ve taburcu edildik anlayamadım bu buzlu camın tedavisinide olmamız gerekmiyormuydu lyan sabah akşam hava veriyorum ama bu buzlu cam görünümü zamanla geçermi anlayamadığım bir konu oldu bu teşekkürler…

    Cevapla

Yorum yapın