Acinetobacter Enfeksiyonu

Acinetobacter Enfeksiyonu Nedir?

Acinetobacter Enfeksiyonu, genellikle toprakta ve sulu yerlerde canlılık gösteren, insanlarda hastalık oluşturan bir grup bakterinin neden olduğu enfeksiyondur.

wsi imageoptim acinetobacter enfeksiyonu
Acinebacter ile ilişkili görsel. Çeşitli uzaklıklarda ve boyamalarda acineto bakteri resimleri görülüyor.

Bu bakteri grubunun birçok alt türü bulunmaktadır ve bunların neden olduğu tüm hastalıkların yaklaşık olarak yüzde 80 inden Acinetobacter baumannii adını verdiğimiz bakteri sorumludur.

Acinetobacter Nasıl Bulaşır?

Bu bakteri grubu sağlıklı insanlar için çok fazla risk teşkil etmemektedir. Ancak immun sistemin zayıfladığı diyabetes mellitus, bazı kronik akciğer hastalıkları varlığında büyük tehdit oluşturabilmektedir. Açık yaralar, uzun süre hastanede kalan kişilerde risk altındadır.

Normalde acinetobacter dediğimiz bu grup deride birkaç gün boyunca yaşayabilmektedir. Bu yüzden el hijyenine dikkat ederek hastalığın bulaşmasını kısmende olsa önleyebiliriz.

Acinetobacter Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için bu bakteri grubuna yönelik antibiyoterapi uygulanmalıdır. Klasik antibiyotiklere dirençli olabilecekleri hesaba katılıp antibiyotik seçiminde dikkatli davranılmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Acinetobacter Enfeksiyonu” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba Acinetobacter junii enfeksiyonu oldugumu ögrendm ve idrar yolları enfeksiyonu da yapmıs beni tavanic die bir antibiyotik verildi sizce dogru bir tedavi yöntemi mi ?

  Cevapla
 2. Hocam merhaba, babam geçirmiş olduğu beyin kanamasi sonrasi 30 gün yoğun bakimda kaldı. Trekostomi li ve burundan besleniyor. Sag tarafi felcli. Bilinci cok acik degil. Sondasi var. Ardından özel bir hastanede servise çıkardık. Burada yüksek ateşi sonrası acinetobacter spp çıktı. 7 gün sonra ateşi düştü. Şu an sulperezon ve colistin kombine tedavisi görüyor. Ikisi haricinde diğer antibiyotiklere duyarlı. Ateşi düştü. Ancak ishali günde ortalama iki kez miktari azaldı devam ediyor. Şekeri ve tansiyonu var. Bu hafta yapılan kontrol eta kultüründe acinetobacter yine görüldü. Ancak doktor bize kontrol altında olduğunu söylüyor. Tedaviye devam ediyorlar. Sorularımsa acinetobacter kontrol altına alina bilir mi? Bununla yasamini devam ettirebilir mi?Antiboyitik tedavisinden sonra tekrar eder mi ? Tedavi daha ne kadar sürer ya da sürmeli? Evde tedavisi mumkun mu ? Bu antibiyotiklere de direnç gelısır mi? Yanına ziyaretçi almıyoruz. Odası da hergün başka kimyasallarda temizleniyor. Vereceğiniz bilgiler icin şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. benim oğlumda acine bacter buannami tespit edildi.ve şu an evde tedavi ediyoruz uzun süre hastanede yattı.colistin enjekte yaptırıyoruz .kücük bir yarada tesbit edildi.10 günlük tedavi edildi.henüz yara iyileşmedi 10 günlük daha tedavi yapbilirsiniz dediler acaba yine colistinn almalıyımmı?

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun, Sinem Hanım.
   Bunun kararını doktorunuzla beraber vermelisiniz. Doktorunuz enfeksiyon bulgularına ve genel duruma bakacak, ikinci 10 günlük tedavinin gerekli olup olmadığına karar verecektir.

   Cevapla
   • çok tşk ederim dr.erhan bey bilgileriniz için.oğlumda hala yara mevcut gün aşırı pansuman yapıyorum artık hastanelerde istemiyor damar yolu bulunamaz hale geldi.kateterc- takılmasıda sakıncalı görüldü.distoni fırtınaları yaşıyor çünkü.çaresiz dikkatli ve temiz tutmaya çalışıyorum yarayı.hastanede yatarken sürekli 39 derece ateşi oluyordu.ama artık ateş sorunu bitti yaklaşık 4 aydır bu yara mevcut amliyat yerinde oluştu ve bulunduğu yerde baklofen pompası kateteri var.ve doktorlar cesaret edemiyor artık çocuğa tekrar bir amaliyt zor diyorlar 🙁

    Cevapla

Yorum yapın