Abduksiyon Testi Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abduksiyon Testi,medial instabilitenin değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir.FTR’de ve Ortopedi’de sıkça kullanılmaktadır.abduksiyon testi

Hastanın kolunu 90 derece abdüksiyonda tutması istenir.Bir elimiz hastanın omuzunda diğer elimizle kolunu aşağıya doğru bastırarak hastada ağrı olup olmadığını saptarız.

Abdüksiyon Nedir? okumak için tıklayınız.

Aşağıdan Hidayet hocamızın videosuna ulaşabilirsiniz :

YouTube video


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın