Abdüksiyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abdüksiyon tıp biliminde kollarımızın, bacaklarımızın ya da diğer uzuvların orta hattan uzaklaşmasına verilen isimdir. Farklı bir şekilde tanımlamak gerekirse vücutta herhangi bir bölgenin merkezi eksenden uzaklaşmasıdır tıpta abdüksiyon. Aşağıdaki hazırladığım görseli dikkatlice inceleyiniz.

abdüksiyon nedir
Tıpta abdüksiyon orta hattan uzaklaşmak demektir.

Üstteki görselde kolların aşağı doğru bakkık halden yana doğru bakık kale gelmesini görüyorsunuz. İşte abdüksiyon tam olarak budur. Eğer siz de tıp fakültesinde eğitim alıyorsanız ve abdüksiyon, addüksiyon ifadelerini karıştırıyorsanız zamanla kavramların yerleşeceğini unutmayın ve endişelenmeyin.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 7 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın