Zona Hastalığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

3
5234

Zona Hastalığı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Zona hastalığı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Zona hastalığı, tıp literatüründe Herpes Zoster olarak tanımlanan virüs kaynaklı bir deri hastalığıdır. Herpes Zoster virüsü, sinir hücrelerine verdiği zarar nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan ağrılı ve döküntüye neden olan bir hastalıktır.

zona hastaligi icin hangi bolume gidilir
Zona hastalığı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Çok çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan Zona hastalığı, farklı yaş gruplarından erkek ve kadınlarda görülmektedir. Hastalığın ilk evresinde kişi şiddetli ağrılardan şikâyetçi olur. Şiddetli ağrıyı ise deride aşırı bir hassasiyet, yanma, ateşlenme ve çoğu durumda hâlsizlik ve hissizlik takip eder.

İz bırakan bir hastalık olmamasına karşın iltihabi enfeksiyona yol açan hastalık, tedavi edilmesinin ardından genelde 2 ila 4 hafta arasında değişkenlik göstermekle birlikte iyileşme sürecine girer. Fakat enfeksiyona yapılacak olan bilinçsiz müdahaleler deride şiddetli ağrılar ve beraberinde yanık izi tarzı izler bırakmaktadır. Bu gibi durumlarda bölgedeki deri cansız doku hâline gelmektedir.

Zona Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

 • Otik Zoster (Ramsey-Hunt Sendromu)
 • Kranial Zoster (Kranial Zona)
 • Oral Zoster (Oral Zona)
 • Oflalmik Zoster (Göz Tutuluşu Zona)

Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Olası bir Zona hastalığına yakalanmanız durumunda dikkat etmeniz gereken ilk esas, cilt yüzeyini dış darbelere karşı korumaktır. Bölgeye uygulanacak herhangi bir dış müdahale bölgenin enfeksiyon kapmasını, ağrıların şiddetlenmesini, hastalık sonrası iz kalmasını ve darbenin şiddetine göre cansız doku hâline gelmesine neden olacaktır.
 • Uzman doktorunuz ile görüşme sonrası kararlaştırılan tedavi yöntemleri gereği yazılan ilaç, krem ya da medikal ürünlerin kullanımını ihmal etmemelisiniz. Doktor tavsiyesi dışında başka bir ilaç ya da bitkisel olduğunu düşündüğünüz herhangi bir ürün kullanmamalısınız. Bilinçsizce kullanacağınız herhangi bir ilaç, yan etki nedeniyle Zona hastalığının tetiklenmesini ve yaşadığınız ağrıların artmasını sağlayabilir.
 • Bölgenin sterilize edilmesine özen göstermelisiniz. Özellikle doktorunuzun verdiği tavsiyeleri dikkate alarak bölgenin temizliğini aksatmadan ve dikkatle yapmalısınız. Enfeksiyon riskinin oldukça yüksek olduğu Zona, gelişim göstermeye müsait bir hastalık olması nedeniyle cildinizde yayılabilir ve daha şiddetli sonuçlar doğurabilir.

Zona Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Cildinizde Zona hastalığına işaret eden herhangi bir belirti sezmeniz durumunda başvurmanız gereken bölümler Dermatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ya da Nöroloji kliniğidir. Başvurduğunuz hastaneye göre ilgili bölümlerden birine yönlendirileceksiniz. Gerek görülmesi durumunda uzman hekimler sizi diğer bölümlere sevk edebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

3 Yorum

 1. Slm anem 64 yaşında 1 yıl önce halk arasında gece yanığı tıp dilinde zona hastalığına yakalandı tarsus da ve mersinde birçok doktora götürdüm ilaçlar verdiler ağrısı dinmesi için ve geçer dediler ama 1 yıldır ilk hâlinden daha kötü şimdi ayakta duramaz hale geldi 1 ara kafasindada cıktı hafifçe morardı çıkan bölgeler sonra geçti izleri şimdide çotma kısmi ve bacak kısmının içi çok kötü ağrıyor bu aşamada hangi doktora gitmemiz lazım internette yetersiz kalıyor bilgi konusunda 1 yılda yürüyen annem şuan yatalak hale geldi yardımlarınızı bekliyorum

  • Merhabalar İhsan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Zona hastalığının bu aşamadaki tedavisini çoğu zaman bir bölüm tek başına yürütemez. Benim önerim Cİldiye bölümüne giderek başlangıç yapmanızdır. Cildiye bölümü gerek gördüğü durumlarda Nöroloji,enfeksiyon veya diğer bölümlerden yardım alacak ve tedaviyi bir grup bölüm yönetecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here