Zona için Hangi Bölüme Gidilir?

Bu yazı Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir ✓ 

Zona hastalığı giderek şiddeti artan ağrı ve kızarıklık şikayetleriyle kendini gösteren viral bir hastalıktır. Vücudun hemen hemen her bölgesine ortaya çıkabilse de genellikle sağ ve sol tarafını tutma eğilimi gösterir. Bu yazımda zona hastalığı hakkında bilgiler vermek yerine bana sıkça sorduğunuz zona hastalığına bakan bölüm hangisi sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız karşılaştırmanız açısından karşımıza çıkan belirtilerden bahsedeyim. Ağrı en sık karşılaşılan şikayettir. Göz yakınlarında kızarıklık ve göz enfeksiyonları görülür. Hatta bu enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmezse kalıcı körlüğe kadar götürebilir. 60 yaş ve üzerinde olmak başlı başına risk faktörüdür. Ailenizde bağışıklık sisteminin zayıflığı nedenli ortaya çıkan bir hastalık gelişmişse bu da bir risk faktörüdür.

Şimdi konuyu çok uzatmadan zona için hangi doktora gitmek lazım başlıklı sorumuza dönelim. Zona hastalığından şüpheleniyorsanız ilk etapta hemen en yakın aile sağlığı merkezine giderek aile hekiminize başvurun. Aile hekiminiz gerekli görürse bazı tahlilleri isteyecek ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak bazı diğer tetkikleri de isteyebilecektir. Bu kararlar sonrası sizi enfeksiyon hastalıkları bölümüne , cildiye bölümüne, göz hastalıkları bölümüne ya da nöroloji bölümüne sevk edebilir.

zona icin hangi bolume gidilir
Zona hastalığı için en başta aile hekimine gitmek iyi bir seçenektir.

Benim şahsi önerim ilk etapta mutlaka aile hekiminize gitmeniz yönündedir. Sonrasında sevkinizle beraber en uygun bölüme yönlendirileceksiniz. Aklınıza takılanları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 27 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂

Eğitimim:

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)

Çalıştığım Kurumlar:

Narman İlçe Devlet Hastanesi

Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi

Tekman İlçe Devlet Hastanesi

Akşar Aile Sağlığı Merkezi

Karayazı Aile Sağlığı Merkezi

Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05312073290 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum

Muayenehane Bilgileri:

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.

Adresim:

Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Zona için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 4 yorum

 1. Slm anem 64 yaşında 1 yıl önce halk arasında gece yanığı tıp dilinde zona hastalığına yakalandı tarsus da ve mersinde birçok doktora götürdüm ilaçlar verdiler ağrısı dinmesi için ve geçer dediler ama 1 yıldır ilk hâlinden daha kötü şimdi ayakta duramaz hale geldi 1 ara kafasindada cıktı hafifçe morardı çıkan bölgeler sonra geçti izleri şimdide çotma kısmi ve bacak kısmının içi çok kötü ağrıyor bu aşamada hangi doktora gitmemiz lazım internette yetersiz kalıyor bilgi konusunda 1 yılda yürüyen annem şuan yatalak hale geldi yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
  • Merhabalar İhsan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Zona hastalığının bu aşamadaki tedavisini çoğu zaman bir bölüm tek başına yürütemez. Benim önerim Cİldiye bölümüne giderek başlangıç yapmanızdır. Cildiye bölümü gerek gördüğü durumlarda Nöroloji,enfeksiyon veya diğer bölümlerden yardım alacak ve tedaviyi bir grup bölüm yönetecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. iyi günler çocugumun gözünde zona cıktı hangi doktora gitmeliyim gözcuyemı yada cildiyecıyemı simdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar Fatih Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İlk etapta pediatri bölümünden randevu alarak hızlı bir şekilde muayene olunuz. Gerekli görüldüğü durumlarda pediatrist sizi göz, cildiye, enfeksiyon hastalıkları, nöroloji gibi bölümlere yönlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın