Aşırı Tüylenme için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tüyler vücudumuzun belirli bölgelerinde çıkmaktadır. Erkeklerde kadınlara göre tüy miktarları daha da yüksek olmaktadır. Yüzde ve vücuttaki tüyler bazı durumlarda aşırılık görülebilmektedir. Bu durum özellikle kadınlarda büyük sorun teşkil ettiği için tıbbi müdahalenin gerektirdiği durumlar görülebilir. Bu tip durumlarda kişiler kendilerinde aşırı bir tüylenme görüyorsa doktora başvurabilirler. Peki, yüzde ve vücutta aşırı tüylenme için hangi doktora gidilir?

yuzde ve vucutta tuylenmeye hangı doktor
Yüzde ve vücutta tüylenmeye bakan bölüm ile ilişkili görsel.

Yüzde ve Vücutta Aşırı Tüylenme için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Yüzde ve vücutta aşırı tüylenme için ne zaman doktora gidilir konusunda kişi kendini bu konuda rahatsız hissettiği an doktora başvurabilir. Aşırı tüylenme doğuştan meydana gelebildiği gibi daha sonrada oluştuğu gözlemlenebilir. Doğuştan gelen genetik özellikler nedeni ile oluşan aşırı tüylenme bir süre sonra fark edilir ve doktor muayenesi gerekebilir. Ancak bazı durumlarda sonradan oluşan tüylenmeler farklı sağlık sorunları neticesinde olabileceği için gerekli tetkiklerin yapılması faydalı olacaktır.

Genel olarak aşırı tüylenmenin nedeni androjen hormonunun çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yükselmesidir. Bu hormonun yükselmesinin nedenleri arasında ise genetik nedenlerin yanı sıra yaşlılık, kullanılan bazı ilaçların yan ektisi, yumurtalıkta oluşan kistler, böbreküstü bezinde oluşan sağlık sorunları, tiroid hormonunun normalden daha az çalışması, süt hormonunun artması, steroid içeren ilaçların kullanılması, aşırı kilo alma gelmektedir. Polikistik over hastalığı ise en sık görülen nedenler arasındadır.

Yüz ve Vücutta Aşırı Tüylenme için Hangi Doktora Gidilir?

Kişi kendisinde doğuştan veya sonrada oluşan tüylenmeler tespit ediyorsa doktora başvurmalıdır. Yüz ve vücutta aşırı tüylenme için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle kişi Dermatoloji bölümü uzmanına başvurmalıdır. Bu bölümde gerekli tetkik çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda kişinin aşırı tüylenmesine neden olan etkenler tespit edilmektedir. Bu konuda androjen hormonunun ölçümü, süt hormonunun ölçümü, böbreküstü bezi hormonunu ölçümü, gerek görülen bölgelerde ultrason ile görüntüleme, MR ve hipofiz bezi incelemesi gibi tetkikler uygulanabilir.

Yüz ve Vücutta Aşırı Tüylenmeye Hangi Doktor Bakar?

Yüz ve vücutta aşırı tüylenmeye hangi doktor bakar konusunda ilk olarak bu konuyu incelemesi gereken doktor Dermatoloji uzmanıdır. Ancak aşırı tüylenme farklı birçok etkene bağlı olduğu gibi bazı durumlarda tek bir bölüm uzmanı bu konuda yeterli tedavi uygulayamaz. Bu nedenle Dermatoloji uzmanı gerek duyduğunda farklı bölümlerden de yardım alacak tedavinin etkili bir şekilde yürütülmesini sağlamalıdır.

Yüz ve Vücutta Aşırı Tüylenme için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Aşırı tüylenme sorunların da yapılması gereken ilk olarak Dermatoloji bölümünden randevu almaktır. Yüz ve vücutta aşırı tüylenme için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda başvurularak doktor gerekli tedavi işlemlerini gerçekleştirecektir. Genel olarak vücuttaki farklı bazı hormonlarda oluşan bozukluk tüylenmeye neden olduğu için dengesizliğin görüldüğü hormon tespit edildikten sonra hormonun tekrar normal seviyelere çekilmesi için gerekli olan tedaviler uygulanacaktır. Ayrıca eğer kişinin kullandığı bir ilaç tüylenmeye neden oluyorsa ilaç kullanımı bırakarak alternatif tedavi yöntemleri tercih edilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Aşırı Tüylenme için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Hormon testi yaptırdım sonuçlar normal çıktı ama vücudumda erkek tipi tüylenme var tedavi için kadın hastalıkları ve dermotolojiye gittim tedavisi yok dendi tedavi için hangi bölüme gitmeliyim

    Cevapla

Yorum yapın