Yurtdışı için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

4
2530

Yurtdışı için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Yurtdışına çıkmak için alınacak vizeler ülkeye giriş nedenine göre değişiklik göstermektedir. Bu vizelerde de ülkeler giriş yapacak olan kişilerden sağlık raporu talebinde bulunabilmektedir. Vize taleplerinin olumlu sonuçlanması içinde sağlık raporu alınırken vize alınacak olan ülkenin istediği şartlarda sağlık raporu alınmalıdır. Yurtdışı için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır konusunda ise bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Yurtdışı için Neden Sağlık Raporu İstenir?

Bazı hastalıklar bulaşıcı olduğundan dolayı çeşitli temaslar ile başka insanlara geçebilmektedir. Ülkeler ise başka ülkelerden gelen kişilerin kendi vatandaşlarını riske atacak hastalıklara sahip olmasını istemezler. Bu nedenle sağlık raporu isteyerek ülkeyi ziyaret edecek kişilerin bu tarz hastalıkları taşımasını istemezler. Diğer bir neden ise çalışma izni alacak kişilerin sağlık durumları hakkındadır.

Ülkeler diğer ülkelerden çalışma izni vererek kişi çalıştırabilirler. Böyle durumlarda ise çalışacak olan kişinin sağlık durumunun iyi olması istenebilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı vize alırken sağlık raporu da beyan edilmesi gerekebilmektedir.

Yurtdışı için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yurtdışına çıkmak isteyenlerden sağlık raporu talep edildiğinde yurtdışı için sağlık raporu neren alınır merak edilmektedir. Giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğu tarafından sağlık raporu alınması gereken kurumlar belirtilmedikçe aile hekimlerinden, devlet ve özel hastanelerden sağlık raporu alınabilmektedir.

Yurtdışı için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporunu alacağınız hastaneyi belirledikten sonra sağlık raporu alacak kişi üzerinde bazı testler yapılmaktadır. Bu testler genel olarak kan veya idrar tahlilleri olmaktadır. Bu tahliller ile kişi hakkında birçok veri toplanabilmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların olup olmadığı tespit edilebilir. Ayrıca görme, duyma, refleks, beyin fonksiyonları gibi fiziksel manada kişinin sağlık durumu da kontrol edilebilmektedir.

Yurtdışı için sağlık raporu nasıl alınır konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus ise konsoloslukların sağlık raporunda isteyebileceği ibarelerdir. Bazı konsolosluklar sağlık raporunda bazı açıklamaların yazılmasını isteyebilmektedir. Bu açıklamalar genel olarak herhangi bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığı yönündedir. Ancak çalışma izinleri gibi durumlarda ise belirli bir işi yapabilecek durumda olup olmadığı konusunda uzman doktorun görüşünün beyan edilmesi de istenebilir.

Gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında doktor gerekli sağlık raporu görüşlerini belirler ve eğer varsa detaylı bir şekilde istenilen sağlık konusunda görüşlerini bildirir. Doktorun görüşleri rapor şeklinde alınır.

Yurtdışı için Sağlık Raporu Ne Zaman Çıkar?

Sağlık raporu almak istediğiniz hastanede fiziksel olarak yapılan muayenelerin yanı sıra bazı tahliller istenebilmektedir. Bu tahliller idrar veya kan tahlili olabileceği gibi röntgen, ultrason veya daha farklı görüntüleme işlemleri olabilir. Sağlık raporu için bu tetkiklerin sonuçlarının çıkması gerekmektedir. Büyük hastanelerde 1 ila 3 gün arasında sonuçlar çıkabildiği gibi diğer hastanelerde bu süre bir haftayı bulabilmektedir. Sonuçların alınması ile uzman doktor tarafından rapor bir gün içerisinde yazılarak teslim alınabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba ben inşaat alçı boyacısı yım yurtdışına gidip çalışmak istiyorum fakat benim gözüm biri tam iyi diğeri protez yurtdışı çalıma vizesi sorun olur mu beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

  2. Merhaba ben inşaat boyacısı yım yurtdışında gidip çalışmak istiyorum fakat benim gözüm biri tam iyi diğeri protez yurtdışı çalıma vizesi sorun olur mu beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.tesekürler

    • Merhaba ben inşaat alçı boyacısı yım yurtdışına gidip çalışmak istiyorum fakat benim gözüm biri tam iyi diğeri protez yurtdışı çalıma vizesi sorun olur mu beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here