Yaş Akciğer Hastalığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Yaş Akciğer Hastalığı Nedir?

Yaş Akciğer Hastalığı, yenidoğan bebeklerde akciğer sıvısının geri emilememesi ve geçici solunum sorunlarına sebebiyet vermesi ile karakterize neonatalojik bir hastalıktır.

yas akciger hastaligi nedir
Yaş akciğer hastalığıyla ilişkili görsel.

Normalde yenidoğanlarda akciğer sıvısı lenfatik damarlar ve kılcallar sayesinde emilmektedir.

Yaş Akciğer Hastalığını Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?

Bu hastalığın oluşumunu kolaylaştıran zemin hazırlayıcı en önemli faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vajinal doğum yerine sezaryen ile doğum yapılması
  • Doğumun olması gerekenden çok aha hızlı gerçekleşmesi
  • Doğum ağırlığının normal rakamların çok altında olması
  • Bebeklerin hipotonik ve sedasyon durumunda olması

Bu hastalığa yakalanan bebekler tipik olarak ilk 4 saatte hafif veya orta dereceli solunum problemleri yaşamaktadırlar.

Yaş Akciğer Hastalığında Bulgular Nelerdir?

Röntgen grafilerinde genelde hafif ve orta dereceli havalanma artışı, yama şeklinde simetrik alanlar,hafif dereceli kardiyomegaliler ve yer yer plevral efüzyonlar görülebilmektedir.

yas akciger hastaligi
Yaş Akciğer Hastalığına ait grafide oklarla gösterilen sağ parahiler bölgede infiltrasyonlar görülüyor.

Normal akciğer çalışması ve hastalıkları ile ilgili şu videoya göz atmanızda fayda var:

Yenidoğanlardaki göğüs filmleri 72 saate kadar normal görünüm almaktadırlar.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın