Weil Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Weil Sendromu Nedir?

Weil Sendromu, oldukça nadir görülen bir hastalık olmakla beraber leptospira adı verilen bakterinin neden olduğu leptospiroz enfeksiyonunun şiddetli bir halidir. Weil sendromunda böbrek ve karaciğerin işlevlerinin bozulması, karaciğerin normalde daha fazla büyümesi, cildin renk değiştirerek sarı renk alması ve bilinç değişiklikleri görülebilmektedir.

weil sendromu tedavisi
Weil sendromu hastalığı ile ilişkili görsel.

Weil Sendromu Belirtileri ve Bulguları

Baş ağrısı, bilinç bulanıklıkları, karın ağrıları, kaslarda yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık ve ateş gibi semptomlarla genellikle aniden başlangıç gösterir. Öksürük, hemoptizi adı verilen kan tükürme ve burun kanamaları ortaya çıkabilir. Ciltte ortaya çıkan küçük morumsu lekelere peteşi adı verilir. Lenf düğümlerinin büyümesi ve ateş birkaç gün boyunca devamlılık gösterebilir.

Karaciğer ve böbrek sorunları sıklıkla 3 ile 6 gün arasında ortaya çıkar. Karaciğer hasarı düşük şiddetlidir. Böbrekte tespit edilen bulgular ise proteinüri, piyüri, hematüri ve azotemi olabilir. Kılcal damarlarda meydana gelen hasarlar neticesinde vücudun çeşitli bölgelerinde ufak çaplı kanamalar görülür. 50 yaşından sonra hastalığın prognozu daha genç bireylere göre daha kötüdür.

Weil Sendromu Nedenleri

Weil sendromu hastalığına veya bu bakterinin diğer türleri neden olmaktadır. Enfeksiyon sıklıkla insanara hayvanlarla temas yoluyla geçmektedir.

Her yaştan insanda görülebilir ancak bu hastalıktan etkilenen her 4 bireyden 3 tanesi erkektir. Çiftçilerde, veteriner hekimlerde veya kanalizasyon ile ilgili işlerde çalışan kişilerde mesleğe bağlı bir bulaşım söz konusu olabilir.

Weil sendromu tanısı laboratuvar testleri ve çeşitli kan testlerine dayanır.

Weil Sendromu Tedavisi

Weil sendromunun tedavisinde belirtiler ortaya çıktıktan sonra birkaç gün içinde hekime başvurulduğunda iv antibiyotik tedavilerinden fayda sağlanılabilir. Yine periton diyalizide tedavide fayda sağlar.

[su_box title=”Weil Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Weil Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”weilsendromu”][/su_box]

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. https://rarediseases.org/rare-diseases/weil-syndrome/

[/su_spoiler][/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın