Warthin Tümörü Nedir?

Warthin Tümörü Nedir?

Warthin Tümörü, 60 lı yaşlarda genelde sigara içen erkeklerde görülen tükrük bezi tümörüne verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir.

Warthin Tumoru
Warthin Tumoru ile ilişkili görsel. Histolojik açıdan görüntülenmesi.

Warthin tümörlerinin çoğunluğu 2-5 cm çapında, yuvarlak ya da oval, kapsülü kitlelerdir. Çoğu olguda yüzeyel parotis bezinde gelişir ve burada kolayca palpe edilirler. Kesit yüzü soluk gri olup, müsinöz ya da seröz salgı ile dolu dar kistik veya yarık biçiminde boşluklar içerir. Mikroskopik incelemede, bu boşluklar, bazen germinal merkezler taşıyan yoğun bir lenfoid stroma üzerinde yer alan çift sıralı neoplastik epitelyal hücrelerle döşelidir .

Boşluklar, sıklıkla, lenfoepitelyal elemanların polipoid uzantıları nedeniyle daralmıştır. Yüzeyde, onkositik bir görünüm veren, geniş ve ince granüler eozinofilik sitoplazmalı kolumnar hücre sırası, alttaki küboidal ya da poligonal hücre tabakası üzerinde yer alır. Onkositler, sitoplazmalarına granüler görüntü veren mitokondriler ile dolu epitelyal hücrelerdir. Salgı yapan hücreler kolumnar hücre tabakası içinde dağılmıştır ve lümendeki sekresyondan sorumludurlar. Bazen, skuamöz metaplazi odakları bulunur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Yorum yapın