Visseral Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Visseral Nedir?

Visseral, iç organlarla ilgili manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.  Genellikle iç organların üzerinde veya arasında yer alan durumları ifade eder. Örnekler vererek konuyu açıklayalım. Mesela visseral duyu demek midenin gerginleşmesi ya da bağırsakların şişmesinin oluşturduğu his olabilir. Visseral ağrı ise iç organlardan kaynaklanan ağrılardır. İç organlarda ağrı reseptörleri az sayıda olduğu için ağrı lokalizasyonu genellikle başarısızdır.

visseral ne demek tıp
Görselde iç organlarla ilgili durum görülüyor.

Temel olarak visseral teriminin ne anlama geldiğini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilrisiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Visseral Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. hocam merhaba visseral düz kaslara hangi hekim bakar dolaşım boşaltım üreme damar düz kaslarda sorun olabilir dendi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Merhaba 64 yasinda kocaelinde yasiyorum,tip 2 diabet icin diaformin 1000 lik sabah Aksam kullaniyorum ,kilo 64,yagyuzdesi 38,5 las kutlesi 37,5,visceral 9 Bki 25,8 degerlerde ,Kemik erimesi var Ayda bir bonviva kullaniyorum 41 yasinda menapoza girdim ostropoz yo gun,bu bllgler dogrultusunda tavsiye Rica etsem

  Cevapla
  • Merhabalar Nurhayat Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sizin için uygun diyet ile beslenme ve düzenli olarak yapılan egzersizler altın değerindedir. Bu iki konuda mutlaka çok özen gösteriniz. Hem üç aylık kan şekeri değerinizi korumanıza yardımcı olacak hem de günlük formunuzu, BMI’nizi belirli aralıkta tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında merak ettiğiniz farklı husular varsa iletirseniz yardımcı olmaya çalışacağım.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın