Tüylü Lökoplaki Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Tüylü Lökoplaki Nedir?

Tüylü Lökoplaki, immunitesi bozulmuş hastalarda görülen özgün bir oral lezyondur ve bu hastalık bulunan hastaların yaklaşık %80’i insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile infektedir.

tuylu lokoplaki
Tüylü lökoplaki ile ilişkili görsel.

Bu lezyonun varlığı bazen infeksiyonun da varlığına dikkat çeker. Bununla birlikte, lezyonların %20’si kanser tedavisi ya da transplant immünsupresyonu gibi diğer bazı nedenlerle immunitesi bozulmuş hastalarda görülür. Hemen her zaman dilin lateral kenarlarında yerleşen hiperkeratotik kalınlaşmaların beyaz, tüylü (“saçlı”) yamaları biçimindedir.

tuylu lokoplaki nedir
Hairy Lökoplaki ile ilişkili görsel.

Özgün mikroskopik görünüm üst spinöz tabakada “balon hücrelerin” varlığıyla birlikte akantoz ve hiperkeratozdan oluşur. Bazen nükleuslu epidermal hücrelerde human papilloma virüs (HPV) infeksiyonunu düşündüren yüzeyel, koilositoz vardır ve nadiren HPV transkriptleri bulunmuştur. Bununla birlikte, EBV hücrelerin çoğunda mevcuttur ve şu an bu durumun nedeni olarak kabul edilmektedir. Bazen lezyonun yüzeyine kandidal infeksiyon eklenerek “tüylü’’ görünümü arttırır.

Tüylü lökoplaki HIV infeksiyonunun habercisi olduğunda, AİDS bulguları genellikle 2-3 yıl içinde ortaya çıkar.


Merak ettiğinizi konuları yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Tüylü Lökoplaki Nedir?” üzerine 4 yorum

 1. Hocam yaklaşık 1.5 Aydır dilimde kıllanma sorunu yaşıyorum.kbb ve diş doktoruna gittim testler temiz çıktı.diş doktoru kortizon iğne verdi geçer dedi.10 gün oldu geçmedi ne yapacağımı bilmiyorum psikolojim bozuldu.ne yapayım yardım edin lütfen

  Cevapla
 2. Gitmediğim doktor kalmadı.hiçbiri dilime bile bakmadı.bu ebv virüsü sizce tehlikeli bir virüs müdür karaciğer ve böbrek hasarı yapar mı.

  Cevapla
 3. Hocam selam benim dilimde tüylenme var aynen böyle.2 yıldır araştırıyorum.bir şey çıkmadı. En son ebv yapar dendi.bu konuda ne yapılabilir. Bu virüs candida ile mi yapıyor bu dili böyle.

  Cevapla
  • Merhaba Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle bulunduğunuz bölgedeki üniversite hastanesine giderek muayene olmayı deneyin. Muayene bilgileriniz olmaksızın bir şey söylemek mümkün değil ancak doktor doktor gezmek yerine üniversite hastanesindeki doktorunuza sonuna kadar gidin. İmmün sisteminizin zayıflığından da kaynaklanabilen bir hastalık olduğu için doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun.

   Cevapla

Yorum yapın