Tümör Lizis Sendromu

0
5

Tümör Lizis Sendromu Nedir?

Tümör Lizis Sendromu, vücutta ortaya çıkan tümörlerin tedavi edilmesi sırasında tümör hücrelerinin yıkıma uğraması neticesinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hücre içerisinde bulunan elektrolitler, nükleik asitler ve proteinler tümör hücrelerinin tedavi edilmesi sırasında lizise uğramasıyla beraber hücre dışına salınır. Potasyum, fosfat ve ürik asit seviyelerinde artış ortaya çıkar. Ayrıca tümör lizis sendromu kalsiyum seviyelerinin azalmasına neden olur.

tumor lizis sendromu nedir

Tümör Lizis Sendromunun Risk Faktörleri Nelerdir?

Tümör lizis hastalığı kanser tedavisinin bir komplikasyonudur. Lizis olayının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tümörün büyüklüğüne yerine ve özelliğine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca bu durumu etkileyen onlarca faktör bulunmaktadır.

Lizise uğrama potansiyeli fazla olan tümörler şunlardır :

  1. Yüksek dereceli lenfomalar
  2. Akut lösemi
  3. Hızlı çoğalan tümörler
  4. Böbrek yetmezliğinin eşlik ettiği tümörler
  5. İdrarın asidik olması

Tümör Lizis Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Tümör lizis sendromunun belirtileri şu şekildedir:

Hiperkalemi

Potasyum miktarının seviyelerinde artış olması anlamına gelen hiperkalemi, ciddi kas güçsüzlüklerine ve bir takım kardiyak aritmilere sebebiyet verebilir.

Hiperfosfatemi

Serum fosfat seviyelerinin normal düzeyin üstüne çıkması anlamı taşımaktadır. Kalsiyum fosfat kristallerinin depolandığı bozukluklara neden olduğu için böbrek yetmezliği yapabilmektedir.

Hipokalsemi

Kalsiyum miktarının düşüşüne verilen isimdir. Tümör lizis sendromunda hipokalsemi tetani, miyopati ve ritm bozuklukları ile kendini gösterebilir.

Hiperürisemi

Kandaki ürik asit seviyelerinin istenmeyen düzeylere ulaşması durumudur. Ürik asit nefropatisine ve doğal olarak akut böbrek yetmezliğine neden olabilecektir.

Tümör Lizis Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalarda artmış serum ürik asit, fosfor ve akut böbrek yetmezliği tablosu ile karşımıza çıkmaktadır. Laboratuvar bulgularına dayanarak oluşturulan Kahire Bishop tanımına göre şu değerler lizis sendromu için gereklidir:

  • Ürik asit 8 mg / dl’den büyük veya %25 artış
  • 6 meq / l’den büyük potasyum veya %25 artış
  • 4.5 mg / dl’den yüksek fosfat veya %25 artış
  • Kalsiyum 7 mg / dl’den az veya %25 azalma

Bunun dışında Kahire bishop tanımının detaylandırılmış hali olan Howard tanımı bulunmaktadır. Howard’a göre yukarıda belirtilen maddelerdeki elektrolit bozukluklarından en az ikisi aynı anda bulunmalıdır.

Tümör Lizis Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu hastalığın gelişme riski olan hastalar belirlenmeli ve kemoterapi almadan önce önlemler alınmalıdır. Bu önlemler böbrek yetmezliği gelişmesi ve aritmilerin önlenmesi için mutlaka gereklidir. Tümör lizis sednromunda erken tedavi bizim için çok önemlidir. Bu yüzden kanser tedavisi öncesinde ve sonrasında kan elektrolit değerleri özenle izlenmelidir. Kalbin moniterize edilmesi yine hayati öneme sahiptir. Ayrıca kaybedilen elektrolit ve sıvıları yerine koymak tedavinin ana parçalarından birisidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here