Tullio Fenomeni

0
255

Tullio Fenomeni Nedir?

Tullio Fenomeni, ses kaynaklı vertigo, dizziness, mide bulantısı ve nistagmusun görüldüğü, ilk defa 1929 yılında İtalyan bilim insanı Prof. Pietro Tullio tarafından tanımlananan bir tablodur.Temelde seslerin neden olduğu bir baş dönmesi vardır. Aşağıdaki video Tullio fenomeni hakkında fikir edinebilmeniz amacıyla paylaşılmıştır.

Bu bulgular aynı zamanda SSCD yani superior semisirküler kanal dehissansı sendromunda da görülebilir. Yüksek sesle ortaya çıkan bu belirti ve bulgular topluluğu tullio fenomeni adını alırken basınç ile kendini gösteren bulgular topluluğu ise hennebert işareti ya da belirtisi olarak isimlendirilir. Hemen Hennebert Belirtisi Nedir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here