Tullio Fenomeni

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tullio Fenomeni Nedir?

Tullio Fenomeni, ses kaynaklı vertigo, dizziness, mide bulantısı ve nistagmusun görüldüğü, ilk defa 1929 yılında İtalyan bilim insanı Prof. Pietro Tullio tarafından tanımlananan bir tablodur.Temelde seslerin neden olduğu bir baş dönmesi vardır. Aşağıdaki video Tullio fenomeni hakkında fikir edinebilmeniz amacıyla paylaşılmıştır.

YouTube video

Bu bulgular aynı zamanda SSCD yani superior semisirküler kanal dehissansı sendromunda da görülebilir. Yüksek sesle ortaya çıkan bu belirti ve bulgular topluluğu tullio fenomeni adını alırken basınç ile kendini gösteren bulgular topluluğu ise hennebert işareti ya da belirtisi olarak isimlendirilir. Hemen Hennebert Belirtisi Nedir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın