Trikoepitelyoma Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Trikoepitelyoma,saç foliküllerinden kaynaklanan ve foliküler değişim gösteren kötü huylu olmayan bir deri tümörüdür.Tek sayıda olabileceği gibi cok sayıda ve değişik sertliklerde olabilir.

Histolojik açıdan incelendiğinde benzer olan ancak klinik açıdan incelendiğinde farklılaşan 2 tipi vardır.Bunları sıralayacak olursak:

  1. Multipl Epitelyoma
  2. Soliter Epitelyoma

Multipl Epitelyoma otozomal dominant kalıtılırken, Soliter Epitelyoma non herediter kalıtılmaktadır.

Trikoepitelyoma Hangi Hastalıklarla Karışır ?

Trikoepitelyoma

 Genelde orta zorlukta tanı alabilen bir hastalıktır.Özellikle Soliter T-Epitelyoma,Bazal Hücreli Karsinom ile karışma potansiyeline sahiptir.Karışması halinde hastaya uygulanan tedavi değişeceğinden önem arz etmektedir.Dikkat edilmelidir.

 

Aşağıda iyi huylu bir T-Epitelyoma  tümörünün temizlenişini izleyebilirsiniz:

YouTube video

Yararlandığım Kaynaklar :

  • Yazı Görseli geneltip.org adresinden alınmıştır.
  • http: //www.geneltip.org/upload/sayi/59/GTD-00472.pdf

Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın