Tolosa Hunt Sendromu

2
702

Tolosa Hunt Sendromu Nedir?

Tolosa Hunt Sendromu, şiddetli baş ağrısı ve ağrılı göz hareketleriyle karakterize olan nadir bir hastalığa verilen isimdir. Cinsiyet farketmeksizin sıklıkla 20 yaşından sonra başlangıç göstermektedir. Tıbbi literatürde pediyatrik olgular olukça az sayıdadır. Hastalığın belirtileri genellikle tek tarafta ortaya çıkar. Göz çevresinde kaslarda paralizi, keskin ağrı, kendiliğinden gerileme, üst göz kapağı sarkması, eklem ağrısı, baş dönmesi, çift görme, egzoftalmi, ateş ve kronik yorgunluk görülen diğer belirtilerdir. THS’nun nedenleri henüz tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değil. Gözün arkasında bulunan yapılarda inflamasyon ile bağlantılı olarak ortaya çıkan anormal otoimmün yanıtla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diğer olası nedenler ise yaygın inflamasyon ve iltihaplı kan damalarının varlığı olabilir. Hastalığın tanısı için International Headache Society tarafından tanımlanan kriterler mevcuttur. Bunlar başın etrafında tedavi edilmediğinde 2 aya kadar sürebilen göz ağrısı, ilgili bölgede kafa sinirlerinde hasarlar oluşması ve steroid tedavisiyle 2 gün içerisinde semptomların hafifletilebilir olmasıdır. Tedavisi için standardize edilmiş yöntemler yoktur. Ölümcül bir hastalık değildir ve hekiminiz steroid gibi ilaçlarla tedavinizi yapacaktır.

tolosa hunt sendromu nedir
Tolosa Hunt Sendromu ile ilişkili görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhabalar hocam ben 2014 yılından bu yana Tolosa Hunt sendromu ile uğraşıyorum.6 ay kortizon tedavisi gördüm.Tedavi bittikten 8 ay sonra tekrar nuks etti.Bu sefer bir sene kortizon tedavisi gördüm.Aralıklı olarak tedavi bitince hastalık nuks ediyor.Şuan imurana başladım.Bu hastalığın tamamen geçmesi mümkün değilmi.Veya napabilirim nuks yaşamamak için.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here