( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Tietze Sendromu

Tietze Sendromu Nedir?

Tietze Sendromu, kosto-sternal, sterno-klaviküler ve kosto-kondral bölgelerin etkilenmesiyle ortaya çıkan ağrılı, bening özellikte bir hastalıktır. Genellikle şişllikler görülmektedir.

teitze sendromu
Teitze sendromuyla ilişkili görsellerden.

1900’lü yıllarda ilk defa Alexander Tietze tarafından tanımlanmıştır. Bulaşıcı olmayan ve genç erişkinleri tutma eğiliminde olan bir hastalıktır. Bu hastalığa henü neyin neden olduğu kesin olarak bulunamamış olsa da genelde solunum yolu şikayetleri ile kendini göstermektedir.  40 yaşının altındaki bireyleri sık etkileyen bu sendromda ağrı fiziksel aktivite ile artmaktadır.

Tietze Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Nedeni henüz tam olarak ortaya çıkarılamamış ancak travmaya bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Fiziksel aktivite ile öksürük hapşırık gibi solunum sistemi şikayetlerinin artış göstermesi travmaya bağlı olarak ortaya çıkma ihtimalini artırmaktadır.

Bazı kesimlere göre genetik olarak aktarılan bir hastalıktır. Ancak bu bilgi henüz kesin değildir.

Tietze Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

İyi bir anamnez ve eksiksiz yapılan fizik muayene bizi Tietze sendromuna yaklaştırır. Lokalize şişlik ve ağrılar görülmektedir. Diğer hastalıkları ekarte edebilmek ve Tizetze tanısını koyabilmke için manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografi gibi tetkikler istenir.

Tietze Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tietze sendromu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Etkilenen bölgelerde keskin olarak tanımlanan bir göğüs ağrısı mevcuttur ve genellikle ağrı bölgesi ikinci ve üçüncü kaburga arasındaki bölgedir.
  • Ağrılar bir süre sonra geçsede fiziksel bir hareket ve travma ile tetiklenen türdedir.
  • Ağrı hissi sonrasından yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlar ortaya çıkar.

Bir çok hasta kalp krizi ile bu hastalığın semptomlarını birbirine karıştırmaktadır. Belirtileri ve bulguları ağırlaşmadan derhal uzman bir hekime gidilmelidir.

Tietze Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın en temel semptomlarından birisi olan  göğüs ağrısı semtomunu ve bunu ortaya çıkan nedenleri en aza indirgemek Tietze sendromunun tedavisi için yapılması gereken şeylerin en başında gelmektedir.

teitze sendromu

Ağrının kotrol edilmesi ve ortadan kaldırılması için ağrı kesici ilaçlar ve anti inflamatuvar ilaçlar kullanılmaktadır. İnflamasyonun baskılanması için kortikosteroidler son seçenek silahımız olarak yerini korumaktadır. Yine fizik tedavide kullanılan bazı sıcak ve soğuk uygulamalarda faydalı olabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Tietze Sendromu” üzerine 2 yorum

  1. Tietze de kuturdeme şeklinde bi ağrı var 1.5 senedir geçmiyor ne yapabilirim sol tarafımda

    Cevapla

Yorum yapın