Stiff Man Sendromu

2
474

Stiff Man Sendromu Nedir?

Stiff Man Sendromu, genellikle non paraneoplastik olarak görülen ancak paraneoplastik formlarınında görülebildiği meme kanseri ve SCLC ile ilişkili anti-ampifizin antikorları ile birlikte görülen bir sendroma verilen isimdir.

Stiff Man Sendromu ile ilişkili görsel.
StiffMan Sendromu ile ilişkili görsel.

Stiffman Sendromunun diğer bir adı Katı Kişi Sendromudur.

Katı Kişi Sendromu Belirtileri

Bu hastalarda genelde en sık olarak progresif rijidite dediğimiz ilerleyici katılık bulguları sık görülmektedir. İlerleyen dönemlerde refleks spazmlar görülmeye başlar ve bu durum lomber lordoz artışı ile devam eder. Bunlar dışındaki nörolojik bulgular genelde görülmez.

StiffMan Sendromu Tedavisi

Tedavide ilk etapta semptomatik olarak yaklaşılır. Semptomatik tedavide benzodiyazepinler ve baklofen adı verilen ilaçlar kullanılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

2 Yorum

 1. Hocam benim annem stiff person hastası kendisi hemşire emeklisi olup önce yanlış tanı ve tedavi süreci geçirdi.Biz eskisehirde yasamamiza rağmen annemin teşhisi Hacettepede Bulent bey tarafından konuldu bundan yaklaşık 10 yıl önce .
  Su anda ise annemde ciddi karın kasılmaları ve cok daha şiddetli olarak vücut kasilmalari var ve annemin yaşam kalitesi çok kötüye gitmekte ..
  Bülent beye ulasmakta zorlanıyoruz acaba bu konuyla ilgili bir yönlendirme yapmanızı rica edebilirmiyim.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar. ..

  • Merhabalar Evrim Hanım. Geçmiş olsun. Ciddi karın kasılmaları ve vücut kasılmaları olduğundan bahsetmişsiniz. Öncelikle bunun için hemen bir hastaneye başvurun. Hastayı görmeden, muayene etmeden, spazmların nasıl olduğuna ve derecesine bakmadan, hangi tedavi planına uyulduğunu bilmeden doğru bir yönlendirme yapmam mümkün olmayacaktır. Yapmanız gereken ilk şey Nöroloji ya da ilgili dahili bilime başvurup hastanın tedavi planının düzenlenmesini sağlamaktır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here