Stiff Man Sendromu

4
855

Stiff Man Sendromu Nedir?

Stiff Man Sendromu, genellikle non paraneoplastik olarak görülen ancak paraneoplastik formlarınında görülebildiği meme kanseri ve SCLC ile ilişkili anti-ampifizin antikorları ile birlikte görülen bir sendroma verilen isimdir.

Stiff Man Sendromu ile ilişkili görsel.
StiffMan Sendromu ile ilişkili görsel.

Stiffman Sendromunun diğer bir adı Katı Kişi Sendromudur.

Katı Kişi Sendromu Belirtileri

Bu hastalarda genelde en sık olarak progresif rijidite dediğimiz ilerleyici katılık bulguları sık görülmektedir. İlerleyen dönemlerde refleks spazmlar görülmeye başlar ve bu durum lomber lordoz artışı ile devam eder. Bunlar dışındaki nörolojik bulgular genelde görülmez.

StiffMan Sendromu Tedavisi

Tedavide ilk etapta semptomatik olarak yaklaşılır. Semptomatik tedavide benzodiyazepinler ve baklofen adı verilen ilaçlar kullanılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

 1. Hocam benim annem stiff person hastası kendisi hemşire emeklisi olup önce yanlış tanı ve tedavi süreci geçirdi.Biz eskisehirde yasamamiza rağmen annemin teşhisi Hacettepede Bulent bey tarafından konuldu bundan yaklaşık 10 yıl önce .
  Su anda ise annemde ciddi karın kasılmaları ve cok daha şiddetli olarak vücut kasilmalari var ve annemin yaşam kalitesi çok kötüye gitmekte ..
  Bülent beye ulasmakta zorlanıyoruz acaba bu konuyla ilgili bir yönlendirme yapmanızı rica edebilirmiyim.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar. ..

  • Merhabalar Evrim Hanım. Geçmiş olsun. Ciddi karın kasılmaları ve vücut kasılmaları olduğundan bahsetmişsiniz. Öncelikle bunun için hemen bir hastaneye başvurun. Hastayı görmeden, muayene etmeden, spazmların nasıl olduğuna ve derecesine bakmadan, hangi tedavi planına uyulduğunu bilmeden doğru bir yönlendirme yapmam mümkün olmayacaktır. Yapmanız gereken ilk şey Nöroloji ya da ilgili dahili bilime başvurup hastanın tedavi planının düzenlenmesini sağlamaktır.

 2. Hocam benim annem sitif person sendrom ilk önce ayağı kendi halinde atmaya başladı refleks gibi doktora gittiğinde bacağına sürmesi için ilaç verdi daha bir türlü geçmedi her goturdugumuz hastane psikolojik dedi kan değerlerinin çok kotu olmasına rağmen 2.aya girdiğinde annem kriz geçirmeye başladı kasılmaları oldu sürekli bacağı kolu kasiliyordu ve yuruyemiyordu daha sonra Cebeci tip hastanesine goturduk orda tatonoz enfeksiyon tanısı kondu annem ilaçlara yanıt verdi %75 cevabı vermiş ilaçlarla sımdık 5 6 adim basıyor ama hemen yoruluyo bir ayağı parmakları öne doğru tatonoz enfeksiyonu tanısı koyulurken bitane kan sonucunu izmire yollamislardi tanı konmasıyla 1 ay sonra sonuç çıktı annem sftti person sendoromu okuduğum yazılarda meme kanseri falan yazıyor ilaçlara yanıt vermiyor diyor sonucu sakatlık falan diyir benim annem ilaçlara yanıt verdiği için bu evreyi atlatmis oluyoruz lütfen yardim edin hocam.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here