Step Nedir? Tıp Dilinde Kullanımı Nasıldır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Step Nedir?

Step, terimi tıp dünyasında basamak, adım ya da aşama manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Hemen bir örnek verelim. Cerrah ameliyatı esnasında operasyonun birinci stepini bitirdim derse operasyonun ilk aşamasının tamamlandığı sonucunu çıkarırız.

tıpta step nedir
Bu terim sıklıkla bir tedavi planının veya cerrahi prosedürün aşamalarını ifade etmek için kullanılır.

Tıp hocalarımızı öğrencilerine ders anlatırken genelllikle “step-by-step” yani adım adım ilerlerme yaparak anlatırlar. Bu durum daha kavrayıcı olabilmektedir. Bir başka kullanım ise bir cerrahi operasyonun aşamalarını anlatırken birinci step olarak cilt kesisi yapılır ve ardından dokular ayrılır, sonra damarlar bağlanır şeklindedir.

Özetle step terimine tıp alanında prosedürlerin veya tedavilerin ayrıntılı açıklamalarını yaparken başvururuz. Temel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz bir husus varsa alttaki yorumlara yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın