Stauffer Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Stauffer Sendromu Nedir?

Stauffer Sendromu, karaciğerin fonksiyonlarını kaybettiği renal hücreli karsinomda görülen paraneoplastik sendromlardan bir tanesidir. Ünlü gastroenterolog Maurice Stauffer tarafından  1961 yılında tanımlanmıştır.

Bu hastalıkta önemli noktalardan bir tanesi Renal Hücreli Karsinom görülen hastalarda karaciğere metastaz olmadan hepatik disfonksiyon söz konusudur.

Stauffer Hastalığı ile ilişkili görsel.
Stauffer Hastalığı ile ilişkili görsel.

Nefrektomi yapılan Stauffer’li hastalarda belirti ve bulgular düzelmekte ve rekürrensle beraber yeniden ortaya çıkmaktadır. Bu sendromun etyopatolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. İki farklı teori üretilmiştir hastalığın nedenini açıklayabilmek için.

Stauffer Hastalığı olguların %3-20’sinde bildirilmiştir. Nefrektomiden sonra %60-70’ inde normale dönüş olur. Hepatik disfonksiyon persistansı veya rekürrensi, canlı tümör varlığını ve kötü prognozu gösterir.

Stauffer Sendromu Laboratuvar Bulguları Nelerdir?

 • ALP artar
 • Protrombin z. Artar
 • Hipoalbuminemi
 • Bilirubin ve transaminaz artışı
 • Trombositopeni
 • Nötropeni
 • Ateş ve kilo kaybı
 • IL-6 düzeylerinde artış

Tanı için hepatik metastazın olmadığı gösterilmelidir.  Alkalen fosfataz, sedim, GGT ve alfa globulin düzeylerinde artma söz konusudur.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Stauffer Sendromu” üzerine 3 yorum

 1. sanıyorum ki stauffer sendromu karaciğer metastazı olmaksızın, geri dönüşümlü hepatik disfonksiyon tablosun

  Cevapla
 2. Siteniz çok hoşuma gitti bu konularda yararlı 🙂

  Cevapla

Yorum yapın