Stabilite: Hastanın Sağlık Durumunun Sorgulanması

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Stabilite Nedir?

Stabilite, tıp dünyasında bir organ ya da yapının kararlılık, denge açısından durumunu ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Doktorlar olarak en sık hastanın veya hastanın bir organının durumunun istikrarlı olup olmadığı hususunda kullanırız. Durumu stabil denen hastanın stabilitesi değerlendirilmiş olur.

stabilite tıp dilinde ne demek
Tıpta stabilitenin çeşitli boyutları vardır.

Stabil olmayan hasta unstabil olarak isimlendirilir. Bu terim hakkındaki sorularınızı yorumlara yazarsanız, yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Stabilite: Hastanın Sağlık Durumunun Sorgulanması” üzerine 2 yorum

 1. stabilizasyon ve denge farklı kavramlardır.

  stabilizasyon: bir hareket esnasında postüral kontrolün sürdürülebilmesi veya istenmeyen hareketlerin ortaya çıkmaması için eklemlerin kontrol edilmesi, desteklenmesi olarak tanımlanabilir.

  denge:Durağan veya hareket halinde iken vücudun destek yüzeyi üzerinde kontrol edilebilme yeteneğini ifade eder.

  Bir bireyde önce stabilite mi yoksa mobilite mi gelişir? Nedeni ile birlikte açıklayabilir misiniz?

  stabilize edici fonksiyonlar her zaman fazik hareketlerden önce gelir (gelişimsel kinesiyoloji).

  rüzgar gülünü düşün!

  Cevapla
 2. Bir bireyde önce stabilite mi yoksa mobilite mi gelişir? Nedeni ile birlikte açıklayabilir misiniz?

  Cevapla

Yorum yapın