Spiroket

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Spiroket Nedir?

Spiroket, gram negatif bakteri hücre duvarına sahip olmalarına karşın gram boyası ile boyanmayan, helikal şekilli mikroorganizmalara verilen isimdir.

Spiroketler ile ilişkili görsel.

Spiroketlerde DNA, sitoplazma, sitoplazmik membran ve hücre duvarının tümüne birlikte protoplazmik silindir adı verilir.

Spiroketlerin Hareket Mekanizması

Hareketlerini protoplazmik silindir ve periplazmik flagellalar aracılığıyla sağlarlar. Flagellalar her bakteride 2-100 adet bulunur.

Hareketleri 3 şekildedir:

  • Yer değiştirici veya ileri geri şeklinde
  • Kendi eksenleri boyunca burgu şeklinde
  • Eğilip bükülmek şeklinde, yılansı harekettir.

Çok güçlü olan bu hareketleri diğer bakterilerin aksine yoğun ortamlarda da sürmektedir.

Alttaki video Lyme Hastalığındaki etken olan spiroketlerin canlı görüntülerini görebilirsiniz. Flagella hareketlerine dikkat ediniz.

YouTube video


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın