Sinovyal Eklem Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Vücudumuzda bulunan hareketli eklemlerin birçoğunda bulunan eklem boşluklarının iç yüzeylerinin bir kısmını saran bir zar yapısı vardır. Bu bölgeyi çevreleyen zarar ise Sinovyum denilmektedir. Bu yapının görüldüğü bazı eklemler vardır. Sinovyum zarının görüldüğü eklemlere ise Sinovyal Eklem denmektedir. Sinovyal eklem nedir konusunda bu eklemlerde yapı yapılar bulunmaktadır. Bunlar, eklem kıkırdağı, eklem kapsülü, eklem boşluğu, eklem sıvısı, eklem bağlarıdır.

Sinovyal eklem bazı durumlarda iltihaplanabilmektedir. Sinovyal eklemde oluşan iltihaplanma durumuna ise Sinovit denilmektedir.

sinovyal eklem nedir
Sinovyal eklem nedir ile ilişkili görsel.

Sinovit Nedir?

Hastalığın tam olarak neyden kaynaklandığı bilinmese de bağışıklık sisteminde oluşan zayıflama nedeni ile meydana geldiği tahmin edilmektedir. Sinovyal sıvısında oluşan iltihaplanma ile ortaya çıkar. Oldukça ağrılı bir hastalıktır. Sinovyal zarı ince ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Ancak iltihaplanma sonrasında bu yapı bozularak kalınlaştığı gibi aynı zamanda zarın akışkanlığı azalmaktadır. Bu nedenle oluşan hastalık eklemlerin hareket etmesi durumlarında ağrının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sinovit Belirtileri

Sinovit sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. İlk olarak gece ağrıları ve sabah ise eklemlerde sertlikler, harekette zorlanmalar ile ortaya çıkar. Topallama, uyluk kemiğinde ağrı, ateş, şiddetli ağrılarda yürüyememe görülen diğer belirtilerdir.

Sinovit Tedavisi

Sinovti tedavisi oldukça zordur. Genel olarak hastalığın tamamen ortadan kalması için kesin bir çözüm bulunmamakla birlikte bazı ilaçlar kullanılarak ağrı kontrol altına alınmaya çalışılır. Ayrıca fizik tedavi uygulanarak tedavi uygulanır.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın